Radiosurgiczne usuwanie zmian skórnych – przygotowanie i operacja

W radiochirurgicznym usuwaniu zmian skórnych wyróżnia się dwa główne etapy: przygotowanie i operację. Etap przygotowania obejmuje upewnienie się, że obszar jest czysty i wolny od zanieczyszczeń. Chirurg użyje małych kleszczyków, aby uchwycić zmianę i delikatnie pociągnąć ją do góry. Następnie, małe, zakrzywione nożyczki zostaną użyte do cięcia pod i wokół niej. Pozostała część zmiany zostanie usunięta za pomocą kirety. Zabieg ten rzadko wymaga założenia szwów. Następnie, lek zostanie zastosowany w celu zatrzymania krwawienia. W niektórych przypadkach może być zastosowana procedura kauteryzacji w celu zamknięcia naczyń krwionośnych.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu klinika-lodz.pl

Krioterapia to metoda super zamrażania tkanek w celu ich zniszczenia

Krioterapia niszczy tkanki poprzez zamrożenie ich ciekłym azotem. Stosowana jest do usuwania różnych zmian skórnych, w tym przedrakowych komórek skóry i brodawek wirusowych. Może być również stosowana do usuwania niektórych rodzajów nowotworów. Jest najczęściej stosowany do zmian skórnych, ale może być również stosowany do innych tkanek, w tym oka i kości. Jednak jej długoterminowa skuteczność i bezpieczeństwo pozostają nieznane.

W zależności od rodzaju zmiany skórnej i jej lokalizacji, techniki krioterapii mogą się różnić. Pacjenci ze zmianami łagodnymi mogą być poddani pojedynczemu cyklowi zamrażania i rozmrażania, natomiast pacjenci ze zmianami złośliwymi mogą wymagać wielu cykli. Ten rodzaj procedury nie jest jednak odpowiedni dla osób z chorobami autoimmunologicznymi lub osób o wyjątkowo ciemnej skórze. W celu uniknięcia ryzyka trwałej depigmentacji, pacjenci powinni zawsze zasięgnąć porady przed wykonaniem zabiegu.

Krioterapia jest wykonywana przez profesjonalistę medycznego posiadającego specjalne przeszkolenie. Podczas tego zabiegu lekarze używają aplikatora zwanego krioprobą, aby dostarczyć roztwór zamrażający. Zimne opary powstałe w wyniku tego procesu niszczą chorą tkankę. Podczas krioterapii lekarze wykorzystują tę technologię do usuwania zmian skórnych i guzów.

Pacjenci mogą odczuwać pewne przebarwienia po zabiegu. Jednakże, przebarwienia te zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu jednego do dwóch lat, choć u niektórych pacjentów mogą być trwałe. Po zabiegu skóra w leczonym obszarze może stać się czerwona, fioletowa lub półprzezroczysta.

Technika dermoabrazji łukowej

W niedawno przeprowadzonym badaniu oceniano skuteczność techniki dermoabrazji łukowej w radiochirurgicznym usuwaniu zmian skórnych. Osiem królików płci męskiej, o średniej wadze 3,9 kg, poddano zabiegowi dermabrazji łukowej. Skóra każdego królika została ogolona w pięciocentymetrowych odcinkach. Urządzenie radiochirurgiczne umieszczano po jednej stronie królika, a po drugiej stosowano technikę dermoabrazji łukowej. Każde zwierzę otrzymało 10 miejsc abrazji.

Napromienianie plazmowe zwiększało temperaturę leczonej skóry, ale efekty były przemijające. W sumie u sześciu pacjentów uzyskano 100% poprawę kliniczną po leczeniu VAD. Jednakże trzech pacjentów zgłosiło pigmentację pozapalną, która osiągnęła szczyt w ciągu jednego miesiąca i zmniejszyła się w ciągu kolejnych dwóch do trzech miesięcy. Podsumowując, technika dermoabrazji łukiem woltowym może być skuteczną opcją usuwania zmian skórnych, szczególnie na twarzy i szyi.

Technika dermoabrazji łukiem woltażowym zyskuje coraz większe znaczenie w chirurgii kosmetycznej. Technika ta polega na wykorzystaniu plazmy zawierającej kwas foliowy do usuwania zmian skórnych na twarzy. Metoda ta daje doskonałe rezultaty, gdy jest wykonywana przez wyszkolonego chirurga. Technika ta stała się jednym ze złotych standardów usuwania zmian na twarzy bez uszkadzania otaczających tkanek i przywracania integralności skóry.

Oprócz usuwania zmian skórnych za pomocą lasera, technika ta może być również wykorzystywana do korekcji blizn. Po zabiegu blizny mogą być natychmiast usunięte lub spłaszczone za pomocą małej taśmy.

Radiosurgiczna biopsja goleniowa

Biopsja goleniowa zmian skórnych jest ważną procedurą diagnostyczną w wykrywaniu nowotworów. Biopsja goleniowa wykonywana jest poprzez ogolenie niewielkiego obszaru skóry lub jej głębszych warstw. Zazwyczaj usuwany obszar jest wielkości gumki ołówka. W niektórych przypadkach głębsze nacięcia mogą prowadzić do powstania blizny. Biopsja goleniowa ma wiele zalet i wad, a właściwa technika jest kluczowa dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Biopsje goleniowe mogą być wykonywane przy użyciu skalpela, kiret, nożyczek lub elektrochirurgii. Zapewniają one dobre wyniki kosmetyczne i minimalizują blizny. Jednak nie zawsze są one odpowiednie dla wszystkich zmian skórnych. Na przykład biopsja goleniowa może być nieskuteczna w przypadku usuwania głębokiego guza skórnego.

Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest minimalnie inwazyjną procedurą kosmetyczną, która daje lepsze wyniki w porównaniu z konwencjonalną, opartą na skalpelu chirurgią. Ze względu na swoją precyzję, bezpieczeństwo i wszechstronność jest to doskonała opcja dla chirurgii kosmetycznej. Zabieg ten trwale eliminuje również tagi skórne i znamiona. Urządzenie wykorzystuje platynowy drut do odparowania znamienia lub taga, warstwa po warstwie.

Biopsja radiochirurgiczna goleniowa najlepiej sprawdza się w przypadku zmian guzkowych, szypułkowych i guzowatych. Natomiast blizny keloidowe, włókniaki skórne i zmiany wirusowe nie są odpowiednie do usuwania radiochirurgicznego.

Podobne tematy