Usuwanie zmian skórnych metodą elektrochirurgiczną

Elektrochirurgia jest procedurą medyczną, która służy do usuwania zmian skórnych bez konieczności zakładania szwów. Zabieg może być stosowany do usuwania zarówno zmian łagodnych jak i złośliwych. Stosuje się go również w celu usunięcia zmian naczyniowych oraz zmniejszenia ryzyka ingerencji w rozrusznik serca.

Elektrochirurgia usuwa zmiany skórne bez szycia

Elektrochirurgia jest procedurą medyczną, która wykorzystuje prądy elektryczne do niszczenia zmian skórnych i kontrolowania krwawienia. Technika ta jest skuteczna w przypadku powierzchownych zmian skórnych i małych naczyniaków. Istnieją cztery główne metody stosowane w elektrochirurgii. Pierwsza z nich polega na przecięciu lub koagulacji zmiany, a druga na przecięciu tkanki bez szycia.

Elektrochirurgia jest zazwyczaj wykonywana w szpitalu lub klinice. Niektórzy lekarze posiadają nawet urządzenia elektrochirurgiczne w swoich gabinetach. Najczęściej zabieg ten wykonuje dermatolog. Jest to metoda szybka i opłacalna, a także bezpieczna i skuteczna.

Niszczy łagodne i złośliwe zmiany

Elektrochirurgia to technika leczenia łagodnych i złośliwych zmian, która wykorzystuje energię elektryczną do cięcia tkanek i kontrolowania krwawienia. Technika ta może być stosowana do małych zmian skórnych, takich jak kret, lub do większych zmian, takich jak guz. Istnieją cztery główne rodzaje elektrochirurgii.

Elektrochirurgia może uszkodzić otaczającą tkankę, dlatego należy zadbać o to, aby zapobiec zakażeniu oraz utrzymać ranę w czystości i suchości. W wyniku zabiegu powstają rany częściowe i pełnej grubości. Elektroresekcja raka podstawnokomórkowego oraz elektrodesykacja zmian skórnych pozostawiają rany częściowej grubości, które wymagają założenia szwów. Mogą również powodować krwawienie podskórne, które może wymagać drenażu lub ponownego otwarcia.

Zmniejsza ryzyko ingerencji w rozrusznik serca

Ryzyko ingerencji w rozrusznik serca podczas zabiegu elektrochirurgicznego jest minimalne i można je zminimalizować przy starannym planowaniu. Ryzyko jest największe, gdy system elektrochirurgiczny jest umieszczony w pobliżu generatora impulsów. Podkładka uziemiająca powinna być umieszczona jak najdalej, a elektroda zwrotna powinna być umieszczona pomiędzy generatorem impulsów a miejscem operacyjnym. Anestezjolog powinien monitorować aktywność stymulatora, aby zminimalizować zakłócenia. Powinien również mieć przy sobie izoproterenol na wypadek konieczności zresetowania stymulatora.

Elektrochirurgia jest zwykle wykonywana w sterylnej sali operacyjnej lub laboratorium. Chirurg musi być doświadczony i posiadać specjalistyczne przeszkolenie w wykonywaniu tego zabiegu. Pacjent jest zazwyczaj poddawany znieczuleniu miejscowemu lub świadomej sedacji, aby zabieg był bezbolesny. Chirurg użyje zdjęć rentgenowskich, aby upewnić się, że przewody znajdują się we właściwym miejscu. Zabieg trwa kilka godzin. Elektroda stymulatora jest wszczepiana przez żyłę w dłoni lub przedramieniu. Po zabiegu chirurg założy kroplówkę do ręki lub przedramienia. Pacjentowi zostaną podane leki uspokajające, a klatka piersiowa zostanie oczyszczona specjalnym mydłem.

Usuwa zmiany naczyniowe bez szycia

Elektrochirurgia to zabieg, który wykorzystuje energię elektryczną do usuwania zmian naczyniowych bez szycia. Zabieg ten jest często stosowany w drobnych zabiegach chirurgicznych. Pacjenci otrzymują podkładkę uziemiającą, aby uniknąć ryzyka poparzenia prądem elektrycznym. W celu przeprowadzenia szkolenia praktycznego można skorzystać z pomocy preceptora.

Przed poddaniem się tej procedurze, pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Zabieg powinien rozpocząć się około 10 minut po podaniu pacjentowi środka znieczulającego. Przydatne może być również zastosowanie epinefryny w celu zwiększenia skurczu naczyń w trakcie zabiegu. Ponadto należy ostrożnie wyciąć zmianę naczyniową, ogołacając uniesioną część skalpelem lub elektrodą pętlową. Pomocne jest również zeskrobanie podstawy zmiany za pomocą kiretu skórnego 2-0 lub 3-0 w celu usunięcia wszelkich pozostałych tkanek.

Usuwa naczyniaki

Elektrochirurgia jest nieinwazyjną procedurą stosowaną do usuwania naczyniaków. Technika ta wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Naczyniak jest zwykle dobrze obwiedziony, miękki przy palpacji, nie jest siny ani pulsujący. Przed zabiegiem na zmianę nakładany jest środek miejscowo znieczulający, a znieczulenie miejscowe jest dostarczane poprzez infiltrację.

80% naczyniaków występuje na głowie i szyi. Naczyniaki jamy ustnej występują zazwyczaj na wargach lub granicy czerwieni wargowej, sporadycznie na dziąsłach. Nieleczone naczyniaki mogą stać się owrzodzone lub prowadzić do krwawienia. W ciężkich przypadkach może być konieczna korekta chirurgiczna.

Usuwa ziarniniaki piogenne

Elektrochirurgia jest stosunkowo bezpieczną i skuteczną procedurą usuwania ziarniniaków piogennych. Metoda ta polega na nacięciu zmiany w celu odsłonięcia podstawy i zastosowaniu elektrody pętlowej do koagulacji tkanki. Nadmiar tkanki jest następnie wycinany, a zmiana jest golona. Następnie chirurg wysyła próbkę do badania patologicznego.

Chociaż większość ziarniniaków piogennych zniknie bez leczenia, może pozostać blizna. Ponadto zabiegi, które nie niszczą całej zmiany, mają większą szansę na nawrót. Z tego powodu należy wybrać technikę, która jest bezpieczna dla zmienionego chorobowo obszaru.

Usuwa naczyniaki wiśniowe

Naczyniaki wiśniowe to łagodne, gładkie zmiany, które zwykle występują na nogach, ramionach i tułowiu. Łatwo krwawią po dotknięciu lub zadrapaniu, ale są na ogół nieszkodliwe. Jednakże, jeśli zmiany rosną bardzo szybko i nagle, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy.

Elektrochirurgia może skutecznie usunąć naczyniaki wiśniowe. Zabieg jest szybki i nie wiąże się z przestojami w pracy. Podczas zabiegu lekarz używa pulsacyjnego lasera barwnikowego do rozbicia naczynia krwionośnego u nasady naczyniaka. Zabieg trwa na ogół około 30 minut. Procedura może spowodować tymczasowe przebarwienie w okolicy, które zwykle ustępuje w ciągu tygodnia. Pojedyncza sesja kosztuje około 250 dolarów, choć cena będzie zależała od lokalizacji.

Podobne tematy