Czy noszenie biustonosza powoduje raka piersi?

Istnieją kontrowersje dotyczące tego, czy noszenie biustonosza zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi. Niektórzy uważają, że biustonosze z fiszbinami uniemożliwiają odprowadzanie limfy z powrotem do organizmu, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Jednak najnowsze badania sugerują, że nie ma wyraźnego związku między biustonoszami a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka.

Biustonosze z fiszbinami zapobiegają odprowadzaniu płynu limfatycznego z powrotem do organizmu

Stosowanie biustonoszy z fiszbinami może utrudniać zdrowe funkcjonowanie piersi i powodować raka piersi, wynika z najnowszych badań. Powodem tego jest fakt, że fiszbiny utrudniają odpływ płynu limfatycznego, który pomaga organizmowi w usuwaniu toksyn. Układ limfatyczny jest naturalnym systemem detoksykacji organizmu i składa się z ponad 100 000 mil naczyń.

Istnieje kilka dobrze zaprojektowanych badań, w których sprawdzono związek między biustonoszami a rakiem piersi. Jedno badanie przeprowadzone przez Freda Hutchinsona nie wykazało związku między nimi, a inne przeprowadzone przez Harvard School of Public Health nie wykazało żadnego związku. Jednak wiele kobiet decyduje się na noszenie biustonoszy z fiszbinami pomimo ryzyka wystąpienia raka piersi. Chociaż istnieją pewne korzyści z używania biustonoszy z fiszbinami, niektóre kobiety uważają je za niewygodne.

Według strony internetowej Gwyneth Paltrow nie udowodniono związku pomiędzy biustonoszami z fiszbinami a rakiem piersi. Chociaż związek ten był początkowo sugerowany przez niektórych badaczy, badania te zostały od tego czasu zdyskredytowane. Ale związek między fiszbinami a rakiem piersi nigdy nie został udowodniony, a badanie nie dostosowało się do innych znanych zagrożeń.

Kobiety powinny nosić jak najmniej biustonoszy. Jeśli już to robią, powinny wybierać takie, które pozwalają piersiom swobodnie się poruszać i nie przycinają ich zbyt mocno. Powinny również wybierać luźne staniki sportowe lub braletki, które oferują pewne wsparcie. Biustonosze sportowe powinny być zdejmowane po ćwiczeniach. Terapia dekoncentracji limfatycznej jest jednym ze sposobów przeciwdziałania wpływowi obcisłej odzieży na układ limfatyczny.

Biustonosze z fiszbinami nie są też jedynym źródłem raka piersi. Według badań firmy NPD komfort jest cechą numer jeden, której kobiety szukają w biustonoszu. Ponadto eksplodowała sprzedaż biustonoszy sportowych. Wiele kobiet nosi biustonosz sportowy przez cały dzień, a niektóre marki specjalizują się w bezprzewodowym wsparciu. Jeśli jednak zauważysz nowy guzek w piersi, najlepiej skonsultuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia badania.

Niektóre kobiety, które decydują się nie nosić biustonoszy, nie doświadczają takich samych objawów jak te, które noszą staniki z fiszbinami. Może to wynikać z faktu, że kobiety te prowadzą inny tryb życia lub unikają pewnych konwencjonalnych produktów higienicznych. Dalsze badania w tym zakresie mogą doprowadzić do opracowania lepszych metod zapobiegania.

Oprócz blokowania przepływu płynu limfatycznego, biustonosze z fiszbinami ograniczają ruch tkanek piersi. Ponieważ tkanka piersi jest pokryta mięśniem, utrudniony jest odpływ płynu limfatycznego. Powoduje to nagromadzenie płynu limfatycznego w otaczających tkankach i może skutkować obrzękiem limfatycznym. Stan ten może rozwinąć się wkrótce po operacji lub nawet wiele lat później. Może być również wywołany przez infekcję skóry, uraz lub komórki nowotworowe, które blokują układ limfatyczny.

Uniemożliwiają odprowadzanie płynu limfatycznego z powrotem do organizmu

Noszenie ciasno dopasowanego biustonosza może negatywnie wpływać na układ krwionośny i limfatyczny piersi. Układ krwionośny przenosi natleniony płyn do tkanki piersi, a układ limfatyczny usuwa z organizmu toksyny, dwutlenek węgla i zanieczyszczenia. Gdy płyn limfatyczny spływa z powrotem do organizmu, może powodować raka i przyczyniać się do wzrostu guza.

Poza tym, że jest niewygodny, noszenie ciasno dopasowanego stanika może również utrudniać przepływ limfy. Ciasno dopasowane staniki mogą hamować drenaż limfy, który jest kluczowy w zapobieganiu rakowi piersi. Ponadto ciasno przylegające staniki mogą zmniejszać krążenie boczne, które jest niezbędne do promowania zdrowia piersi.

Biustonosze z fiszbinami są również znane z tego, że zapobiegają odprowadzaniu limfy z dolnej części piersi. Jednak w niektórych badaniach biustonosze te zostały powiązane z rakiem piersi. W kilku badaniach wykazano, że biustonosze z fiszbinami mogą powodować raka piersi, ale nie przedstawiono żadnych rozstrzygających dowodów. Ponadto aluminium zawarte w antyperspirantach może zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi.

Podczas operacji piersi mogą zostać usunięte niektóre węzły chłonne pod pachą. Jeśli węzły chłonne zostaną uszkodzone, nie można ich zastąpić, w wyniku czego okoliczne tkanki mogą obrzęknąć. Stan ten nazywany jest obrzękiem limfatycznym i może rozwinąć się wkrótce po operacji lub wiele lat później. Może być wywołany przez infekcję, uraz, a nawet komórki nowotworowe blokujące układ limfatyczny.

Drenaż limfatyczny można osiągnąć poprzez połączenie ćwiczeń i zdrowej diety. Stosowanie rękawów uciskowych i bandaży elastycznych może pomóc w przemieszczaniu płynu z ramienia. Kontrola wagi i dieta są również niezbędne w zapobieganiu gromadzeniu się płynu.

Rekonstrukcja piersi to operacja zmieniająca życie. Rana zwykle goi się w ciągu dwóch do trzech tygodni. Może jednak upłynąć kilka miesięcy, zanim ramię i obszar klatki piersiowej całkowicie się zagoją. Na piersi i ramieniu pojawi się blizna po mastektomii i prawdopodobnie pozostanie tam przez jakiś czas. Z czasem blednie, ale nigdy nie zniknie całkowicie. Klatka piersiowa i ramię mogą być również trwale zdrętwiałe.

Układ limfatyczny to sieć drobnych naczyń i narządów, które przenoszą płyn przez całe ciało. Układ limfatyczny jest odpowiedzialny za filtrowanie bakterii i usuwanie szkodliwych substancji w organizmie. Znajdują się w nim również białe krwinki, które są kluczowe w walce z infekcjami.

Zwiększają ryzyko raka piersi

Pomimo licznych korzyści zdrowotnych wynikających z noszenia biustonosza, niektóre kobiety uważają, że biustonosze zwiększają ryzyko raka piersi. Jednak związek między rakiem piersi a biustonoszami nie jest dobrze zdefiniowany. Niektórzy badacze uważają, że ryzyko jest związane z ciasnotą biustonoszy. Innym problemem związanym z ciasnymi biustonoszami jest to, że uniemożliwiają one drenaż limfatyczny. Powoduje to gromadzenie się toksyn w tkance piersi.

Chociaż niektórzy ludzie uważają, że noszenie biustonosza może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi, jest to po prostu nieprawda. Nie są znane żadne powiązania między noszeniem biustonosza a rozwojem raka piersi. Istnieje wiele innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi, w tym wiek, dziedziczność i szczególne nawyki żywieniowe. Jednak noszenie biustonosza podczas snu może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka piersi.

Fred Hutchinson Cancer Research Centre, światowej sławy ośrodek badań nad rakiem, nie znalazł bezpośredniego związku między używaniem biustonosza a rakiem piersi. W badaniu tym przeanalizowano ponad 1000 kobiet z rakiem i bez raka. Naukowcy przeprowadzili wywiady z kobietami na temat ich stylu życia, czynników ryzyka i zwyczajów związanych z noszeniem biustonosza.

Chociaż biustonosze z fiszbinami nie są powiązane z ryzykiem rozwoju raka piersi, nadwaga lub otyłość mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju raka piersi. Chociaż kobiety, które noszą biustonosze, częściej mają nadwagę, to te, które ich nie noszą, częściej mają zdrową wagę.

Inne czynniki ryzyka zwiększające ryzyko zachorowania kobiety na raka piersi to wiek i wiek, w którym urodziła dziecko. Osoby, które urodziły pierwsze dziecko po 30. roku życia, są w grupie podwyższonego ryzyka. Ćwiczenia i karmienie piersią to dwa nawyki stylu życia, które mogą zmniejszyć to ryzyko. Inne czynniki ryzyka obejmują posiadanie historii raka piersi w rodzinie i wysokie spożycie alkoholu.

W ocenie ryzyka wystąpienia raka American Cancer Society stwierdziło, że związek między używaniem biustonoszy a rakiem piersi jest słaby lub nie istnieje. Zespół badawczy American Cancer Society wymienił kilka modyfikowalnych i niemodyfikowalnych czynników ryzyka. Jednak niektóre czynniki ryzyka pozostają niepewne. Rosnąca popularność biustonoszy skłoniła badaczy do zbadania związku między noszeniem biustonoszy a ryzykiem raka piersi. Naukowcy przeprowadzili metaanalizę czterystu opublikowanych badań. Spośród nich dwanaście zostało włączonych do przeglądu.

Podobne tematy