Neuralgia piersiowa – jak się objawia?

Zanim podejmiesz decyzję o poddaniu się operacji raka piersi, musisz zrozumieć anatomię nerwów, które kontrolują unerwienie piersi. Świadomość tych nerwów jest kluczowa dla podejmowania decyzji chirurgicznych i unikania bezpośredniego uszkodzenia nerwów. Ponadto znajomość lokalizacji nerwów pomoże uniknąć pooperacyjnego promieniowania lub bliznowacenia, które mogą powodować uszkodzenia nerwów.

Objawy

Neuralgia piersi to stan, w którym piersi kobiety zaczynają boleć. Ból zaczyna się zwykle w okolicy piersi i może promieniować do innych miejsc, takich jak bok klatki piersiowej, plecy i podstawa szyi. Może być również bardziej dotkliwy w jednej piersi niż w drugiej. Leczenie może obejmować odpoczynek, terapię hormonalną i leki przeciwgrzybicze.

Neuralgia piersi jest często spowodowana zaawansowanym rakiem. Rak może zaatakować nerwy, które łączą się z węzłami chłonnymi i rdzeniem kręgowym. Może to zakłócać sygnały nerwowe i powodować ból. Objawy neuralgii piersi różnią się intensywnością i lokalizacją, w zależności od tego, które nerwy zostały dotknięte.

Objawy neuralgii piersi są podobne do objawów neuropatii obwodowej, ale mogą być spowodowane przez pewne choroby. W niektórych przypadkach przyczyna objawów jest nieznana, ale może obejmować ból w klatce piersiowej i drętwienie. W rzadkich przypadkach osoba z neuralgią piersi może cierpieć z powodu ataku serca lub infekcji, która wpływa na obwodowy układ nerwowy.

Niecykliczny ból piersi występuje, gdy piersi nie podążają za regularnym cyklem miesięcznym. Może dotyczyć jednej lub obu piersi i może promieniować z jednej piersi do drugiej. Może być związany z wieloma przyczynami, w tym włókniakami, ektazją przewodów i PMS. Inne przyczyny to rak piersi lub infekcja.

Ból piersi jest częstą dolegliwością kobiet. Może być spowodowany zmianami hormonalnymi, złym dopasowaniem biustonosza lub bólem pochodzącym z innych części ciała. Dotyka on około dwóch trzecich kobiet w wieku rozrodczym. Ból w piersi może być łagodny lub silny i zwykle zaczyna się kilka dni przed lub tydzień przed cyklem miesiączkowym. Objawy zwykle ustępują po wystąpieniu miesiączki.

Opcje leczenia

Leczenie neuralgii piersi obejmuje szereg zabiegów, które mogą zmniejszyć objawy schorzenia. Istnieje wiele opcji zarządzania bólem, w tym akupunktura, leki przeciwbólowe i alternatywne zabiegi, takie jak terapia masażu. Zabiegi te mogą pomóc złagodzić ból i poprawić jakość życia pacjenta.

W niektórych przypadkach może być konieczna operacja. Pacjentki z rakiem piersi mogą być w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju tego schorzenia. Jeśli zostanie wykonana operacja, może ona spowodować nieprawidłowe bliznowacenie w okolicy pachy i klatki piersiowej, powodując ból w tych miejscach. Chirurgiczne usunięcie tkanki bliznowatej może złagodzić ból poprzez usunięcie kompresji nerwów. Akupunktura i inne terapie integracyjne mogą być również korzystne w przypadku neuralgii piersi.

Interwencja neurochirurgiczna może złagodzić neuralgię piersi po operacji raka piersi. Zabieg ten polega na wykonaniu małego nacięcia wzdłuż bocznej ściany klatki piersiowej w celu uzyskania dostępu do małych nerwów powodujących ból. Nerwy są wycinane i po zabiegu pacjentka zwykle odczuwa ulgę w bólu. Jednak pacjenci mogą odczuwać pewne odrętwienie po zabiegu.

Lekarz zada wiele pytań w celu ustalenia przyczyny bólu. Ważny będzie dokładny opis bólu i czasu jego trwania. Pacjent powinien również ujawnić wszelkie inne schorzenia lub przyjmowane leki. Neuralgia jest często oznaką innych zaburzeń. Dlatego kluczowe jest jak najszybsze omówienie z lekarzem.

W niektórych przypadkach pacjenci mogą uzyskać ulgę w bólu dzięki niesteroidowym lekom przeciwzapalnym. Należą do nich acetaminofen, aspiryna, glikokortykoidy i ibuprofen. Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne mogą być również pomocne w zmniejszeniu bólu. Leki te mogą blokować sygnały wysyłane do mózgu przez nerw.

Pacjentki z rakiem piersi mogą cierpieć na neuralgię piersiową po operacji. Stan ten może wystąpić po mastektomii lub radioterapii. Opcje leczenia neuralgii piersi powinny być uzależnione od nasilenia bólu. Pacjenci mogą doświadczać bólu przerywanego lub przewlekłego. Lekarz może również przepisać środek miejscowo znieczulający, aby zmniejszyć ból.

Terapia rehabilitacyjna może obejmować leki przeciwbólowe na receptę, terapię fizyczną i terapię zajęciową. Celem terapii rehabilitacyjnej jest przekwalifikowanie uszkodzonych mięśni i stawów tak, aby czuły się lepiej. Terapia rehabilitacyjna może również obejmować środki przeciwbólowe i zastrzyki z toksyny botulinowej, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów.

Diagnoza

Diagnoza neuralgii piersiowej wymaga dokładnej oceny objawów i przyczyny bólu. Na szczęście dostępne są zabiegi, które mogą złagodzić objawy. Lekarz może pomóc pacjentowi w opanowaniu bólu i wyeliminowaniu jego przyczyny. Pacjenci mogą również potrzebować konsultacji z psychologiem, doradcą lub terapeutą zajęciowym, ponieważ specjaliści ci specjalizują się w leczeniu bólu i mogą pomóc w poprawieniu objawów.

Ból w piersi może być spowodowany różnymi przyczynami, w tym chorobami sąsiadujących kości, mięśni lub stawów. Ból piersi może również pochodzić z opryszczki pospolitej lub innej choroby, która wpływa na pobliskie nerwy. Ból może mieć różne nasilenie, od lekkiego dyskomfortu do obezwładnienia.

Niektóre kobiety mogą odczuwać ból pochodzący spoza piersi, np. z powodu torbieli. Na szczęście większość torbieli ustępuje samoistnie, ale czasami są one umiejscowione w niewygodnych miejscach i powodują ból. Pracownik służby zdrowia może wykonać drenaż torbieli, aby przyspieszyć proces gojenia i złagodzić dyskomfort.

Blokada nerwu po mastektomii może być również stosowana, aby pomóc w ustaleniu przyczyny bólu piersi. Podczas leczenia raka piersi chirurg może uszkodzić nerwy w otaczających tkankach. Może to powodować ból, który utrzymuje się przez miesiące lub lata po zabiegu. Pacjentka powinna zanotować wszystkie swoje objawy na piśmie. Pamiętaj, aby opisując ból, być jak najbardziej konkretnym.

Lekarz zada pacjentowi serię pytań w celu ustalenia przyczyny bólu i czasu jego trwania. Może również zapytać o wszelkie przyjmowane leki i inne schorzenia, na które możesz cierpieć. Ból może być objawem innego stanu lub choroby i powinien być leczony tak szybko, jak to możliwe. Należy pamiętać, że ból może być spowodowany przez pojedynczą komórkę lub przez skupisko komórek nerwowych.

Ból w piersi jest częstym objawem, ale rzadko wskazuje na poważny problem. W większości przypadków ból reprezentuje wrażliwość normalnej tkanki piersi. Może być jednak również spowodowany zlokalizowanymi infekcjami, cystami lub stanem zapalnym w żebrach i mięśniach otaczających pierś.

Wspólne nerwy uszkodzone

Neuralgia piersi jest częstym powikłaniem po operacji piersi. Może wystąpić po operacjach kosmetycznych, w tym zmniejszeniu lub rekonstrukcji piersi, lub po samej mastektomii. Schorzenie to znane jest również jako zespół bólowy po operacji piersi, czyli PBSPS. Podczas operacji piersi może dojść do uszkodzenia wielu nerwów, a to, które konkretnie nerwy są zaangażowane, zależy od zabiegu chirurgicznego. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą: obkurczenie otoczki, przeszczep tłuszczu i wszczepienie implantu.

Trzy główne nerwy unerwiające pierś to pectoralis major i pectoralis lateral. Kolejny nerw, nerw piersiowy długi, unerwia mięsień serratus. Wreszcie, nerw piersiowo-grzbietowy biegnie pionowo przez pachę. Uszkodzenie któregokolwiek z tych nerwów powoduje porażenie lub osłabienie dotkniętych mięśni. Mimo, że uszkodzone nerwy nie mają bezpośredniego unerwienia skórnego, mogą wywoływać ból referencyjny w odpowiednich obszarach skóry.

Czynniki chirurgiczne mogą również uszkodzić nerwy, w tym bezpośredni uraz przez retraktory chirurgiczne i nacięcia skóry. Na przykład rozległe wycięcie węzłów chłonnych pachowych może spowodować przecięcie nerwów, co skutkuje powstaniem nerwiaków bliznowatych. Ponadto pooperacyjny stan zapalny i nieprawidłowe ułożenie mogą być przyczyną uszkodzenia nerwów.

Zaburzenia nerwowe związane z rakiem piersi mogą znacząco pogorszyć jakość życia. Mogą zacząć się ujawniać bezpośrednio po operacji lub już kilka miesięcy po leczeniu nowotworu. Niektóre z nich mogą jednak nie ujawniać się przez wiele lat. Niestety, zakres zaburzeń nerwowych związanych z rakiem piersi pozostaje słabo poznany. Istnieje ważna potrzeba zwiększenia świadomości na temat zaburzeń nerwowych związanych z rakiem piersi, ponieważ zaburzenia te mogą mieć dramatyczny wpływ na jakość życia pacjentki.

Podobne tematy