Sutki na piersi – jak reagować

Sutki na piersi mogą być spowodowane przez kilka rzeczy, od raka piersi do egzemy. Należy dokładnie przyjrzeć się twarzy kobiety, aby ocenić jej reakcję. Jeśli jest zdenerwowana lub zszokowana, być może nadszedł czas, aby zasięgnąć porady lekarza.

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z klinikaurodywarszawa.pl

Choroba Pageta powoduje powstawanie sutków na piersi

Pierwszy opis choroby Pageta w piersi został sporządzony przez Sir Jamesa Pageta w 1874 roku. Choroba ta charakteryzuje się przewlekłymi zmianami zapalnymi, które zaczynają się na piersi i są podobne do wyprysku. Do objawów tego schorzenia zalicza się pieczenie i swędzenie. Może również dotyczyć zewnętrznych narządów płciowych, zwłaszcza odbytu.

Choroba Pageta jest często mylona z wypryskiem na piersi i może być również przyczyną powstania guzka na piersi. Sutek może wydawać się różowy lub być surowy i zawierać przezroczysty lub żółty płyn surowiczy. Wydzielina ta może być skorupiasta, swędząca i bolesna. Skóra piersi jest również dotknięta i może stać się sucha i łuszcząca się.

Wyprysk powoduje sutki na piersi

Czerwona, swędząca wysypka na sutkach kobiety może wskazywać na poważny stan. Stan ten znany jest również jako choroba Pageta piersi. Zaczyna się w sutku i może rozprzestrzeniać się na otoczkę. Jest bardzo bolesna i może przeszkadzać w codziennych czynnościach i śnie.

Wyprysk sutków może dotyczyć osób w każdym wieku. Jednak objawy różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Objawy te mogą pojawić się jako swędzące, łuszczące się plamy lub czerwone lub brązowe plamy wokół sutka. Mogą być łagodne lub ciężkie, lub mogą być połączone z innymi dotkniętymi obszarami skóry na innych częściach ciała.

Rak piersi powoduje sutki na piersi

Chociaż ważne jest, aby uzyskać poradę lekarską, gdy po raz pierwszy zauważysz sutek na piersi, stan ten nie zawsze jest związany z rakiem piersi. Czasami objawy sutka są oznaką innego problemu, jak infekcja lub choroba Pageta. Zawsze jednak najlepiej jest udać się do lekarza, aby dowiedzieć się, co się dzieje.

Niektóre kobiety rodzą się z dodatkowymi sutkami na piersiach. Zazwyczaj lekarz usuwa je tylko wtedy, gdy są niewygodne lub gdy rozwija się w nich infekcja. Na szczęście infekcje piersi nie są zwykle nowotworowe, ale powinny być natychmiast leczone. Jeśli Twoje sutki są czerwone i zaognione, mogą być oznaką infekcji lub ektazji przewodu. Te warunki mogą prowadzić do żółtozielonej lub brązowej wydzieliny.

Swędzenie powoduje sutki na piersi

Kilka schorzeń może powodować swędzenie wokół sutków na piersi. Jednym z nich jest choroba Pageta. Choroba ta zaczyna się w sutku i rośnie w kierunku otoczki. Charakteryzuje się łuszczącą się skórą wokół sutka, krwawą wydzieliną i nowo odwróconym sutkiem. Leczenie choroby Pageta obejmuje zwykle operację i może obejmować radioterapię lub chemioterapię. Po operacji może być również stosowana terapia hormonalna.

Jeśli nie jesteś pewien przyczyny swędzenia, porozmawiaj z lekarzem. W niektórych przypadkach lek wydawany na receptę może powodować swędzenie. Jeśli tak jest, lekarz może być w stanie dostosować dawkę lub zmienić lek. Dodatkowo, możesz rozważyć zakup nakładki na sutki, która pomaga zmniejszyć swędzenie spowodowane przez sutki. Osłonki te są zwykle wykonane z silikonu i przykleja się je do piersi.

Swędzenie powoduje twardnienie sutków

Sutki na piersi mogą stać się twarde i drażliwe, co może być sygnałem ostrzegawczym zapalenia sutka i choroby Pageta. Zmianom tym może również towarzyszyć niewielki guzek. Do postawienia właściwej diagnozy może być konieczna biopsja lub zdjęcie rentgenowskie. Leczenie to zazwyczaj zabieg chirurgiczny.

Sutki mogą swędzieć z wielu powodów, w tym z powodu alergii skórnych, atopowego zapalenia skóry i suchości. Podczas gdy niewielkie swędzenie jest powszechne i nie stanowi powodu do niepokoju, ciągłe swędzenie może sygnalizować poważniejszy stan. Jeśli Twoje sutki są swędzące i podrażnione, powinnaś poszukać pomocy medycznej.

Kontaktowe zapalenie skóry przyczyną swędzenia sutków na piersi

Swędzące sutki na piersi są spowodowane kilkoma różnymi czynnikami. Mogą być spowodowane przez ciasne ubrania, jogging, bieganie, a nawet przez atopowe zapalenie skóry, czyli stan zapalny skóry. U niektórych osób występuje również hiperkeratoza sutków, która charakteryzuje się grubą, szorstką skórą. Wreszcie, można również rozwijać nienowotworowy guz w sutku, który może powodować obrzęk, stan zapalny i drenaż.

Istnieje kilka powszechnych metod leczenia tego schorzenia, w tym stosowanie gęstych kremów nawilżających z ceramidami. Inną opcją leczenia są miejscowe kremy zawierające hydrokortyzon, który łagodzi swędzenie i stan zapalny. W przypadku, gdy objawy nie ustępują, zaleca się konsultację z lekarzem.

Podobne tematy