Czy radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest bezpieczne?

Radiochirurgia jest procesem odmiennym od tradycyjnej chirurgii. Zamiast promieniowania, wykorzystuje ona fale radiowe do nakierowania na zmianę skórną. Metoda ta jest często stosowana do usuwania pieprzyków i innych problemów skórnych. Może być ona jednak szkodliwa dla pacjenta. Zaleca się, aby pacjenci omówili wszystkie zagrożenia i korzyści ze swoimi lekarzami.

Ablacja o częstotliwości radiowej

Ablacja o częstotliwości radiowej jest stosunkowo bezpieczną opcją leczenia zmian skórnych. Istnieje kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać podczas stosowania tej techniki. Niniejszy artykuł zawiera informacje na temat zagrożeń i korzyści związanych z ablacją prądem o częstotliwości radiowej oraz przedstawia pewne środki ostrożności, których należy unikać. Po pierwsze, ważne jest, aby wiedzieć, czego można się spodziewać przed zabiegiem. Na przykład, jeśli w przeszłości występował u Ciebie rak skóry, przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem.

Po zabiegu będziesz musiał pozostać w szpitalu przez około 24 godziny. Może wystąpić gorączka, ból gardła lub bóle ciała. Zespół opieki zdrowotnej poda Panu/Pani leki w celu złagodzenia bólu. Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu najlepiej jest unikać prowadzenia samochodu lub innych forsownych czynności. W ciągu następnych kilku dni może wystąpić dodatkowy ból. W zależności od nasilenia objawów, może być konieczne przyjmowanie dodatkowych leków przeciwbólowych lub stosowanie zimnych okładów w celu zmniejszenia obrzęku.

Ablacja o częstotliwości radiowej może być również stosowana w leczeniu bólu stawów i kręgosłupa. Ablacja prądem o częstotliwości radiowej działa poprzez uszkodzenie tkanki nerwowej, co uniemożliwia dotarcie sygnału bólowego do mózgu. W rezultacie, ablacja prądem o częstotliwości radiowej może pomóc w leczeniu bólu pleców, przewlekłego zapalenia stawów oraz zwyrodnieniowych problemów szyi i pleców.

Istnieje wiele zalet ablacji RF w przypadku zmian skórnych. Jest ona uważana za procedurę bezpieczną. Wielu pacjentów zgłasza znaczne zmniejszenie bólu po zabiegu. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany jako procedura ambulatoryjna. Trwa on około pół godziny. W większości przypadków pacjenci są w stanie powrócić do swoich normalnych zajęć tego samego dnia.

Chociaż ablacja prądem o częstotliwości radiowej w przypadku zmian skórnych jest uważana za bezpieczną procedurę, istnieją pewne zagrożenia, które należy wziąć pod uwagę. Ryzyko to obejmuje reakcje alergiczne, uszkodzenie mięśni oraz powikłania związane ze znieczuleniem ogólnym. Należy również monitorować się pod kątem oznak infekcji lub odrętwienia po zabiegu. Jednak ryzyko związane z ablacją o częstotliwości radiowej jest stosunkowo niewielkie. Lekarz udzieli Państwu wskazówek dotyczących wszelkich skutków ubocznych i środków ostrożności, o których należy pamiętać.

Podczas zabiegu ablacji prądem o częstotliwości radiowej w przypadku zmian skórnych, otrzymają Państwo miejscowe znieczulenie, aby złagodzić ewentualny ból. Następnie radiolog poprowadzi sondę przez guzek warstwa po warstwie, usuwając zmianę skórną. W niektórych przypadkach część zmiany zostanie wysłana do patologii w celu oceny.

Krioterapia

Krioterapia to zabieg wykorzystujący ciekły azot do zniszczenia chorej lub nieprawidłowej tkanki. Podczas zabiegu pacjent jest umieszczany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Proces zamrażania niszczy tkankę na poziomie komórkowym. Krioterapia może być stosowana do usuwania zmian skórnych, a także brodawek i keloidów.

Kriochirurgia jest skuteczną metodą leczenia wielu rodzajów zmian skórnych, od guzów przedzłośliwych do łagodnych narośli. Jest stosowana jako druga linia leczenia u pacjentów, którzy nie są kandydatami do zabiegu chirurgicznego. Może być również stosowana w przypadku guzów nieoperacyjnych oraz jako leczenie paliatywne.

Procedura rozpoczyna się od usunięcia najbardziej zewnętrznych warstw skóry. W ten sposób odsłania się częściowo zdenaturowaną brodawkowatą skórę właściwą. Obszar ten jest następnie kauteryzowany, aby zapobiec krwawieniu. Następnie pacjent jest instruowany, aby utrzymywać to miejsce w czystości do czasu pojawienia się strupów.

Opieka pooperacyjna będzie zależała od lokalizacji, głębokości i rodzaju zmiany. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci powinni spodziewać się łagodnego bólu przez okres do trzech dni. Skóra może być obolała, ale zazwyczaj ustępuje to w ciągu kilku tygodni. Na leczonym obszarze może również powstać strupek, który zagoi się w ciągu jednego do trzech tygodni.

Pacjenci będą musieli uiścić opłatę za usunięcie znamienia metodą radiochirurgii. Opłata ta zaczyna się od PS250 za pojedynczy pieprzyk. Dodatkowe zmiany w tej samej sesji będą kosztować PS100 za każdą. Analiza histologiczna zmian będzie kosztować dodatkowo PS50 za zmianę. Rabat może być udzielony, jeśli zmiana jest bardzo mała. Pacjenci mogą również negocjować zniżkę, jeśli mają więcej niż dziesięć tagów skórnych.

Pielęgnacja rany po zabiegu polega na oczyszczeniu leczonego miejsca łagodnym mydłem i nałożeniu maści z potrójnym antybiotykiem. Skóra może być następnie bandażowana kilka razy dziennie przez dwa do czterech dni. W ciągu kilku tygodni nad zmianą pojawi się nowa skóra, która stopniowo dopasuje się do otaczającej ją skóry.

Innym rodzajem krioterapii jest dermabrazja łukiem woltażowym (VAD). Może być ona stosowana do usuwania łagodnych zmian skórnych w obrębie twarzy. Zabieg wywołuje szybkie gojenie i zmniejsza dolegliwości bólowe. Powoduje również zmniejszenie rumienia i jest procedurą bezpieczną.

Elektrochirurgia

Elektrochirurgia do radiochirurgicznego usuwania zmian skórnych jest skuteczną metodą leczenia różnych chorób skóry. Może być również stosowana ze względów kosmetycznych, w tym resurfacingu, naprawy płatka ucha, blefaroplastyki. Podczas tego zabiegu elektroda ma kontakt jedynie z końcówką zmiany.

Elektrochirurgia wykorzystuje prąd zmienny o wysokiej częstotliwości do niszczenia zmian i zatrzymania krwawienia. Prąd może osiągnąć temperaturę do 10 000 V i jest dostarczany przez elektrody. Elektrody mogą mieć postać igieł, ostrzy, okrągłej kuli lub konfiguracji pętli. Opór tkanki wobec prądu elektrycznego powoduje uszkodzenia termiczne.

Poziom mocy stosowany w radiochirurgii jest zazwyczaj niższy niż w przypadku chirurgii laserowej. Obniża to ilość bólu i zwiększa satysfakcję pacjenta. Elektrochirurgia do radiochirurgicznego usuwania zmian skórnych ma wiele zalet, w tym poprawę wyników estetycznych, skrócenie czasu rekonwalescencji i mniejszy ból.

Tkanka podstawowa powinna przewodzić prąd elektryczny, aby umożliwić przejście prądu elektrycznego. W ten sposób skóra staje się mniej podatna na zwęglanie. Elektrody mają małą powierzchnię i są zwykle wykonane z wolframu. Powierzchnia elektrody jest czynnikiem, który decyduje o ustawieniu mocy i bocznym rozprzestrzenianiu się ciepła.

Rozważając elektrochirurgię do usuwania zmian skórnych, ważne jest, aby wybrać odpowiednią elektrodę do zabiegu. Istnieją dwa rodzaje elektrod: bipolarne i monopolarne. Elektrochirurgia monopolarna wykorzystuje pętlę elektrody czynnej z elektrodą zwrotną w skórze. Elektrochirurgia bipolarna wykorzystuje dwie elektrody z dwoma różnymi biegunami, po jednej z każdej strony.

Przeprowadzono wiele badań porównujących lasery CO2 i urządzenia elektrochirurgiczne o częstotliwości radiowej. Wyniki są podobne. Chociaż niektóre urządzenia elektrochirurgiczne mają bardziej ograniczony zakres częstotliwości, ogólne ryzyko uszkodzenia termicznego jest mniejsze. Jednak odpowiednie przekroje hematoksyliny i eozyny (H&E) wykazują obecność komórek martwiczych.

Technika ta ma wiele zalet. Jest bezpieczna i skuteczna w przypadku łagodnych zmian skórnych, a czas rekonwalescencji jest krótki. Ma również minimalne efekty uboczne. Pacjenci odczuwają minimalny rumień i minimalny ból.

Radiochirurgia stereotaktyczna

Radiochirurgia stereotaktyczna wykorzystuje wysoce skoncentrowane wiązki promieniowania do niszczenia guza lub zmiany skórnej, pozostawiając zdrowe tkanki nienaruszone. Promieniowanie powoduje kurczenie się guza i zamykanie naczyń krwionośnych, co pozbawia go dopływu krwi. Procedura jest bezpieczna i powoduje minimalne efekty uboczne w porównaniu z tradycyjną chirurgią.

Radiochirurgia stereotaktyczna jest zazwyczaj wykonywana w jednej sesji. Jednak w niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić kilka zabiegów. W szczególności, jeśli guz jest większy niż cal, może być zalecanych wiele sesji. Praktyka ta pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, pozwalając normalnej tkance na regenerację pomiędzy zabiegami. Ponadto zastosowanie promieniowania frakcjonowanego pozwala na dostarczenie wyższych dawek do guza, jednocześnie ograniczając ekspozycję na promieniowanie otaczających go zdrowych tkanek.

Zabieg ten może być również stosowany w leczeniu niektórych rodzajów zmian w mózgu. Nerwiaki akustyczne, tworzą się wzdłuż głównego nerwu do równowagi i słuchu. Mogą one powodować dzwonienie w uszach lub wywierać nacisk na nerwy twarzowe. Dzięki zastosowaniu radiochirurgii stereotaktycznej, guzy te mogą być ukierunkowane i zmniejszone, a nawet całkowicie wyeliminowane.

Radiochirurgia stereotaktyczna jest uważana za bezpieczną i może być stosowana w leczeniu różnych chorób. Na przykład, może pomóc w leczeniu guzów mózgu, problemów z naczyniami krwionośnymi i układu nerwowego. Proces jest bardzo precyzyjny i nie wymaga nacięcia. Jego działanie polega na uszkodzeniu DNA w komórkach guza, co powoduje jego zmniejszenie.

Chociaż radiochirurgia stereotaktyczna w przypadku zmian skórnych jest bezpieczna, nie jest pozbawiona ryzyka. Nie ma nacięć chirurgicznych, co oznacza mniejsze ryzyko w porównaniu z tradycyjną operacją. Tradycyjna operacja może prowadzić do powikłań związanych ze znieczuleniem, krwawieniem i zakażeniem. Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć tymczasowego obrzęku mózgu po zabiegu, co powoduje ból głowy i nudności. Problemy te można jednak opanować za pomocą leków przeciwzapalnych.

Radiochirurgia stereotaktyczna jest skutecznym sposobem leczenia zmian skórnych i guzów mózgu. Na przykład maszyna LINAC może dostarczać promienie gamma do małych guzów i zmian w mózgu. W przeciwieństwie do Gamma Knife, LINAC może dostarczać wiązki promieniowania do celu pod różnymi kątami. Pojedyncza sesja może trwać mniej niż godzinę.

Podobne tematy