Elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych to technika chirurgiczna stosowana do usuwania zmian skórnych. Zabieg polega na oparzeniu, które jest zazwyczaj tymczasowe. Na oparzonym obszarze tworzy się strup, który odpada w ciągu pięciu do dziesięciu dni. Do usunięcia niechcianej tkanki mogą być konieczne wielokrotne zabiegi.

Kiretaż

Kiretaż to zabieg chirurgiczny, który wykorzystuje energię elektryczną do usuwania zmian skórnych. Jest to szybka, bezbolesna procedura, ale pozostawiony obszar będzie miał bliznę. Blizna ta będzie początkowo czerwona i uniesiona, ale w ciągu kilku tygodni stanie się mniej widoczna.

Kiretaż jest powszechnie stosowany do usuwania przedrakowych zmian skórnych, takich jak rogowacenie aktyniczne. Jednak zabieg ten jest mniej skuteczny w przypadku guzów nowotworowych, które rosną na mieszkach włosowych. Zazwyczaj wykonuje się go na tułowiu i górnej części ramion, a nie na głowie – część ta pochodzi od redaktora portalu estebeautynysa.pl.

Kiretaż jest niewielkim zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w sterylnej sali operacyjnej. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, aby znieczulić okolicę. Lekarz używa kirety, narzędzia chirurgicznego, które ma kształt łyżeczki. Usuwa on zmianę poprzez zniszczenie niezdrowych komórek skóry. Po zabiegu miejsce jest czyszczone i dezynfekowane. Używa się również narzędzia kauteryzującego, aby zapobiec ewentualnemu krwawieniu.

Kiretaż jest często wykonywany w przypadku zmian skórnych o niskim ryzyku, ale nie jest odpowiedni w przypadku zmian o wysokim ryzyku. Kiretaż jest również stosunkowo szybką procedurą, a ryzyko powstania blizny jest minimalne. Blizny będą płaskie i wgłębione, a ich wielkość jest zbliżona do pierwotnej wielkości zmiany.

Łyżeczkowanie i elektrochirurgia to dwie z najczęściej stosowanych technik usuwania zmian skórnych. Dermatolodzy, lekarze rodzinni i chirurdzy plastyczni stosują obie techniki do usuwania zmian. Połączenie obu technik jest szczególnie skuteczne w przypadku przedrakowych rozrostów skóry. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje miejscowe znieczulenie, aby zminimalizować ból i dyskomfort. Po zabiegu obszar ten będzie goił się ze strupem, natomiast bliznowacenie może trwać do sześciu tygodni.

Kiretaż i kauteryzacja to dwa zabiegi elektrochirurgiczne, które usuwają zmiany skórne. Kiretaż usuwa komórki nowotworowe, a elektrochirurgia usuwa dodatkowy margines otaczającej tkanki. Oba procesy mogą być wykonywane podczas tej samej sesji. Techniki te są skuteczne w przypadku zmian, które są małe i narażone na działanie słońca. Są one jednak mniej skuteczne w przypadku zmian nawrotowych z tkanką bliznowatą. Ponadto mogą nie być odpowiednie dla niektórych typów guzów.

Elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych techniką piórkową

Elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych techniką piórkową jest mało inwazyjną techniką, która wykorzystuje prąd tnący o wysokiej częstotliwości do wytworzenia stopniowanych brzegów skóry. Zabieg wykonywany jest poprzez wykonywanie powierzchownych przejść pętli elektrody nad powierzchnią skóry. Technika ta pomaga również wygładzić nieregularne powierzchnie i uniknąć blizn dzięki oszczędzaniu głębszej skóry właściwej.

Podczas zabiegu miejscowe znieczulenie znieczuli obszar, który ma być poddany zabiegowi, a na obszar ten zostanie nałożona sterylna serweta. W zależności od wielkości znamienia, do zakończenia zabiegu może być wymagana druga wizyta. Istnieją dwie podstawowe metody usuwania pieprzyków wykonywane przez dermatologów: wycięcie chirurgiczne i wycięcie z goleniem. Wycięcie goleniowe polega na wycięciu całego znamienia lub jego części za pomocą narzędzia przypominającego brzytwę. Wycięcie elektrochirurgiczne polega na użyciu urządzenia z małą elektrodą do wygładzenia krawędzi miejsca wycięcia.

Podczas elektrochirurgicznego usuwania zmian skórnych wstrzykuje się środek znieczulający miejscowo, aby zdrętwiała otaczająca skóra. Następnie za pomocą kiretki zeskrobuje się zmianę skórną. Usunięta skóra jest następnie wysyłana do analizy patologicznej. W niektórych przypadkach do kauteryzacji obszaru używa się końcówki z gorącym drutem. Zatrzymuje to krwawienie i zabija pozostałe komórki nowotworowe skóry. Procedura ta jest najczęściej stosowana w przypadku złośliwych zmian skórnych.

Technika ta wykorzystuje mały generator, który wysyła prądy elektryczne przez dwa przewody. Jeden przewód jest podłączony do narzędzia, które przenosi prąd do ciała, a drugi jest podłączony do elektrody zwrotnej na ciele. Na leczonym obszarze tworzy się strupek, który powinien zagoić się w ciągu tygodnia lub dwóch. Jednak większe zmiany mogą wymagać dalszych zabiegów.

Wycięcie goleni

Elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest częstą procedurą stosowaną przez dermatologów. Podczas zabiegu, specjalne urządzenie zwane Bovie jest używane do cięcia tkanki skórnej i niszczenia skrzepów krwi. Procedura jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym, co sprzyja szybkiemu gojeniu i minimalnym bliznom.

Zabieg jest mniej inwazyjny niż wycięcie skóry na całej grubości. Nie wymaga zakładania szwów, co oznacza, że blizna jest mniej widoczna. Wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent przez cały czas trwania zabiegu czuje się komfortowo. Po zabiegu pacjent powinien pozostać poza zasięgiem bezpośredniego światła słonecznego przez 24 godziny. Jest to spowodowane tym, że ekspozycja na słońce może spowodować trwałe przyciemnienie skóry i sprawić, że blizna będzie bardziej widoczna.

Zabieg wycięcia goleniowego jest zabiegiem chirurgicznym stosowanym do usuwania guzów skóry i innych narośli skórnych. Lekarz używa prądu elektrycznego, aby ogolić narośl ze skóry bez nacinania jej. Zabieg usuwa komórki guza, pozostawiając na miejscu zdrową tkankę. Nie ma jednak gwarancji, że zmiana nie nawróci.

Zabieg wycięcia metodą goleniową jest procedurą szybką, łatwą i niedrogą. Pacjent zostaje posadzony i zmiana zostaje odsłonięta. Lekarz używa elektrody, aby wyrównać krawędzie miejsca wycięcia. Lekarz może wyczuć miejsce, aby upewnić się, że skóra po zabiegu jest gładka.

Procedura ta nie powinna być stosowana w przypadku zmian barwnikowych, które są podejrzane o czerniaka. Chociaż zmiana może wyglądać nieszkodliwie, czerniak może maskować się jako łagodna zmiana barwnikowa i może wpłynąć na ogólny stan zdrowia pacjenta, jeśli zostanie na niej wykonane wycięcie chirurgiczne.

Wycięcie chirurgiczne

Wycięciu chirurgicznemu zmian skórnych często towarzyszy tymczasowa blizna. Blizna ta może być obecna przez kilka tygodni, a z czasem będzie stopniowo blednąć. Niezwykle istotna jest właściwa pielęgnacja rany po zabiegu. Pacjenci powinni unikać intensywnej aktywności fizycznej przez kilka tygodni po zabiegu. Następnie muszą utrzymywać ranę w suchości i nie przebywać na słońcu, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.

Procedura rozpoczyna się od zastosowania miejscowego znieczulenia na dotkniętym obszarze. Następnie kireta, instrument w kształcie łyżki, usuwa nieprawidłowe komórki i przecina zmianę aż do nieuszkodzonej tkanki. Pozostała skóra jest następnie kauteryzowana przy użyciu małego metalowego instrumentu z impulsami prądu elektrycznego. Procedura ta minimalizuje krwawienie i umożliwia zagojenie się zmiany w ciągu kilku tygodni.

Zabieg ten jest zwykle wykonywany w sterylnej sali operacyjnej. Pacjent jest uspokojony i otrzymuje znieczulenie miejscowe. Następnie chirurg używa narzędzia chirurgicznego kiret, które ma kształt łyżeczki, aby usunąć zmianę. Kireta zabija również niezdrowe komórki i oczyszcza obszar. Do zatrzymania krwawienia używany jest również instrument kauteryzujący.

Wycięcie chirurgiczne poprzez elektrochirurgiczne usunięcie zmiany skórnej może polegać na zeskrobaniu lub nabraniu zmiany. Inną opcją jest elektrodessication, która wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości do przecięcia zmiany. Procedura ta może być bardziej skuteczna w przypadku zmian powierzchownych i pozwala operatorowi na leczenie wielu zmian w jednej sesji, znacznie szybciej niż w przypadku technik skalpela. Może być również stosowana w przypadku zmian naczyniowych i wymaga minimalnej utraty krwi.

Celem klinicznym wycięcia chirurgicznego jest usunięcie zmiany skórnej, która może być nowotworowa. Zabieg ten ma na celu jak najszybsze wyeliminowanie zmiany, dzięki czemu można zatrzymać nowotwór zanim rozprzestrzeni się na inne części ciała. Dokładna procedura różni się w zależności od zastosowanej techniki, ale kroki przygotowawcze są podobne dla każdej techniki. Dotknięty obszar jest najpierw znieczulany środkiem znieczulającym. Następnie zmiana jest unoszona, co ułatwia jej usunięcie.

Chirurgia Mohsa

Chirurgia Mohsa to zabieg, podczas którego lekarz usuwa cienką warstwę tkanki ze zmiany. Tkanka ta jest następnie badana pod mikroskopem w celu ustalenia, czy zmiana jest nowotworowa. Następnie pacjent czeka z opatrunkiem nad raną przez około tydzień. Po tym czasie należy oczyścić ranę wodą z kranu. Pacjenci mogą potrzebować szwów do zamknięcia rany lub w przypadku dużej rany mogą otrzymać przeszczep skóry.

W chirurgii Mohsa pacjent jest umieszczany w znieczuleniu miejscowym, aby zminimalizować wszelki dyskomfort. Za pomocą kirety (ostrej łyżki) oddziela się dwu- do trzymilimetrową warstwę z okolic brzegów i podstawy zmiany. Zmiana musi być dokładnie zorientowana, podzielona i oznaczona kolorem do dalszej analizy. Następnie tkanka jest umieszczana w 0,6-mM roztworze oranżu akrydynowego, a nadmiar barwnika jest ścierany papierem.

Chirurg Mohsa pokroi następnie próbkę tkanki na cienkie plastry i zbada ją pod mikroskopem. Procedura ta trwa zwykle około godziny. Chirurg następnie dokładnie bada szklane szkiełka pod mikroskopem, aby zidentyfikować wszelkie mikroskopijne korzenie, które mogą być obecne w guzie. Następnie, chirurg usunie dodatkową warstwę tkanki z części zawierającej guz. Proces ten jest powtarzany aż do uzyskania negatywnego wyniku histologicznego guza.

Po operacji Mohsa będą Państwo musieli odbyć wizyty kontrolne, aby upewnić się, że zmiana skórna nie nawróci. Lekarz wyjaśni, na co należy zwrócić uwagę po zabiegu i jak monitorować go w domu. Należy spodziewać się pewnego bólu i obrzęku, które jednak znikną w ciągu dwóch tygodni.

Podobne tematy