Czy aktywność fizyczna pomaga na obwisłą skórę?

Aktywność fizyczna to sprawdzony sposób na walkę z obwisłą skórą. Zwiększa ona ilość miokin w organizmie, hormonu, który redukuje podskórny tłuszcz. Jedne z najskuteczniejszych ćwiczeń na zwiotczałą skórę to trening oporowy i siłowy o wysokim stopniu powtórzeń. Ćwiczenia sercowo-naczyniowe są również korzystne dla Twojej skóry, ponieważ promują przepływ świeżego tlenu w całym organizmie. Ten świeży tlen sprzyja regeneracji Twojej skóry.

Exercise boost can increase myokines

Wykazano, że ćwiczenia odmładzają skórę i zwiększają produkcję miokin, czyli grupy białek, które mogą pomóc w walce ze zwiotczałą skórą. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, eksperci zalecają, aby dorośli wykonywali co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo, czyli około pięciu 30-minutowych treningów. Ważne jest również, aby wybrać ćwiczenie, które jest odpowiednie dla Twojego wieku i poziomu sprawności fizycznej.

Ćwiczenia są również narzędziem terapeutycznym w przypadku chorób układu krążenia, obniżają poziom białka C-reaktywnego o wysokiej czułości i prozapalnego N-końcowego pro-BNP, dwóch ważnych markerów chorób układu krążenia. Korzyści z ćwiczeń są niezależne od masy ciała, czynnik, który może dodatkowo przyczynić się do ich wartości terapeutycznej. Potrzeba jednak więcej badań, aby zrozumieć mechanizmy molekularne leżące u podstaw tych korzystnych efektów ćwiczeń. W międzyczasie miokiny mogą być obiecującym celem w leczeniu i prewencji chorób serca.

Miokiny to małe białka produkowane przez pracujące mięśnie. Białka te uwalniane są do krwiobiegu, gdzie oddziałują na odległe tkanki. W 2011 roku badacze z McMaster University przyjrzeli się poziomowi miokin IL-15 we krwi u różnych osób. Odkryli, że poziom tego białka był o 50% wyższy u osób ćwiczących niż u osób niećwiczących.

Ćwiczenia mogą pomóc w walce z obwisłą skórą. Nowe badanie wykazało, że umiarkowane ćwiczenia mogą poprawić napięcie skóry u osób starszych. Po trzech miesiącach badacze przeprowadzili biopsję próbek skóry ochotników. Stwierdzili, że ci, którzy uczestniczyli w programie ćwiczeń, mieli skórę podobną do skóry młodszych ochotników.

Budowanie beztłuszczowej tkanki mięśniowej pomaga zredukować podskórny tłuszcz

Stworzenie programu budowania mięśni jest dobrym sposobem na zmniejszenie ilości podskórnego tłuszczu w organizmie. Ten rodzaj tłuszczu znajduje się zwykle pod skórą i jest znany również jako miękki tłuszcz. Ten rodzaj tłuszczu jest uparty i zajmuje dużo czasu, aby stopić się, nawet jeśli stracisz wagę. Budowanie szczupłych mięśni pomoże Ci stracić ten rodzaj tłuszczu i poprawić ogólny stan zdrowia.

Chociaż utrata tłuszczu nie rozwiąże problemu obwisłej skóry, zmniejszy jej wygląd. Dzieje się tak dlatego, że skóra jest otoczona przez tłuszcz i mięśnie. Tłuszcz podskórny wpływa na wygląd Twojego ciała i wygląd Twojej skóry. Ilość kalorii, które spalasz, określa, ile tłuszczu znajduje się pod skórą. Idealnie, powinieneś mieć 10% tłuszczu w ciele lub więcej dla mężczyzn i 20% dla kobiet przed poddaniem się jakiejkolwiek formie operacji odchudzającej. Chociaż utrata wagi jest ważna dla zdrowego ciała, to jednak gwałtowna utrata wagi może prowadzić do zwiotczenia skóry. Ważne jest również unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, palenia papierosów i przewlekłego stresu. Duża ilość snu jest również niezbędna dla zdrowia skóry i może przyczynić się do poprawy jej wyglądu.

Budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej to kolejny sposób na redukcję podskórnego tłuszczu. Zwiększenie masy mięśniowej zmniejszy ryzyko kontuzji i pomoże Twojemu organizmowi spalić więcej kalorii. Budowanie masy mięśniowej pomoże Twojej skórze wyglądać jędrniej. Poprawi to również twój poziom energii. Możesz również doświadczyć mniejszej ilości zmarszczek i zwiotczeń.

Nadmiar tkanki tłuszczowej może prowadzić do utraty skóry. Należy jednak pamiętać, że skóra jest żywym organem. Wiek skóry, ilość utraconych zbędnych kilogramów i genetyka odgrywają rolę w tym, jak bardzo luźna jest Twoja skóra. Należy również dbać o zdrowie skóry poprzez spożywanie odpowiednich pokarmów i picie dużej ilości wody.

Tłuszcz podskórny to miękka warstwa pod skórą. Nadmiar tłuszczu na brzuchu może być szkodliwy dla Twojego zdrowia i może prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Dzieli on przestrzeń z ważnymi organami, takimi jak nerki, płuca i trzustka, i jest aktywny metabolicznie. Jako taki, nie jest to narząd do oddania.

HIIT jest bezpieczny dla zwiotczałej skóry

Połączenie ćwiczeń kardio i treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT) może pomóc w utracie zwiotczałej skóry na brzuchu. Ćwiczenia te ukierunkowane są na tłuszcz trzewny i mięśnie brzucha, przy jednoczesnym utrzymaniu napięcia w dolnej części ciała. Na przykład, ćwiczenia plank pracują cały brzuch. Aby rozpocząć, należy wykonać pompki z wyprostowanymi nogami i napiętym brzuchem. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund, a następnie powtórz kilka razy. Zanim zaczniesz, pamiętaj o rozgrzaniu mięśni za pomocą rozciągania.

Wykazano, że HIIT zwiększa wydolność sercowo-oddechową, która ma kluczowe znaczenie dla blasku skóry. Ten rodzaj ćwiczeń zwiększa również przepływ krwi do skóry. Jednak nie wszystkie programy HIIT są bezpieczne dla zwiotczałej skóry, a niektóre mogą uszkodzić mięśnie. W związku z tym należy ćwiczyć z umiarem, z umiarkowaną intensywnością, co najmniej trzy do pięciu razy w tygodniu.

Chociaż ćwiczenia twarzy mogą pomóc skórze szyi, nie wydaje się, aby przynosiły zauważalną różnicę. Przegląd systematyczny ćwiczeń twarzy w 2013 roku stwierdził, że nie poprawiły one znacząco wyglądu twarzy. Podczas gdy nie możesz podjąć zabiegu chirurgicznego dla swojej obwisłej szyi, nadal możesz osiągnąć ten sam efekt za pomocą serii prostych ćwiczeń rozciągających. Kilka z najbardziej skutecznych ćwiczeń to siedzenie prosto i spanie z długą szyją. Inną skuteczną opcją jest używanie jednej poduszki, która minimalizuje kąt między szyją a twarzą.

Badania nad HIIT i starzeniem się wykazały, że HIIT zwiększa wrażliwość na insulinę, czyli metrykę stealth, która mierzy, jak Twój organizm jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem glukozy. Nadmiar glukozy powoduje stany zapalne, przekierowuje zasoby i przyczynia się do przedwczesnego starzenia się Twojej skóry.

Treningi HIIT mogą pomóc Ci stracić tłuszcz z brzucha i zbudować mięśnie. Są one również świetne dla skóry wokół brzucha. Pamiętaj jednak, aby wykonywać HIIT tylko trzy lub cztery razy w tygodniu, gdyż w przeciwnym razie możesz ryzykować uszkodzenie organizmu. Jak w przypadku każdego treningu, pamiętaj o pięciominutowej rozgrzewce, a następnie wykonuj naprzemienne interwały szybkościowe i regeneracyjne przez 20 do 22 minut.

Długoterminowy wpływ ćwiczeń na zwiotczałą skórę

Wykonywanie różnych aktywności fizycznych może pomóc w zapobieganiu zwiotczałej skórze i pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi. Ponadto, aktywność fizyczna może wzmocnić mięśnie pod skórą, co może ujędrnić ten obszar. Trening siłowy, taki jak podnoszenie ciężarów lub trening oporowy, może pomóc w poprawie wyglądu obwisłej skóry.

U osób z zespołem Ehlersa-Danlosa, zaburzeniem tkanki łącznej, również może wystąpić zwiotczenie skóry. Schorzenie to jest spowodowane defektem w produkcji kolagenu. Ćwiczenia takie jak podnoszenie ciężarów i pilates, czyli forma kontrolowanych ruchów, mogą również poprawić stan obwisłej skóry.

Chociaż trening siłowy nie może bezpośrednio napiąć skóry, może ją rozciągnąć, a nawet wywołać lekki efekt zwiotczenia. Trening siłowy może również wspomóc wytrzymałość kości i poprawić zdrowie serca. Chociaż te domowe zabiegi są skuteczne w zwiększaniu elastyczności skóry, nie są lekarstwem na obwisłą skórę.

Naukowcy zauważyli, że trudno jest zmotywować się do podjęcia aktywności fizycznej. Stwierdzili oni, że u uczestników często występowały bariery emocjonalne. Musieli oni zmusić się do pokonania tych barier. Jednak uczestnicy zgłaszali również poprawę poczucia pewności siebie i samooceny po zaangażowaniu się w aktywność fizyczną.

Oprócz aktywności fizycznej, dana osoba może również przyjmować suplementy, aby poprawić strukturę swojej skóry. Mogą również zdecydować się na wykonywanie pewnych ćwiczeń na twarzy lub stosowanie zabiegów miejscowych w celu ukierunkowania na obszary problemowe. Tak długo, jak są one konsekwentne, zabiegi te mogą poprawić wygląd luźnej skóry i pomóc zapobiec jej rozszerzaniu się.

Podobne tematy