Czy po krioterapii występują jakieś skutki uboczne?

Istnieją pewne możliwe efekty uboczne po krioterapii. Niektóre z nich to ból po usunięciu cewnika i wyciek moczu. Możesz się na to przygotować zabierając ze sobą dodatkową odzież i wkładki do inkontynencji. Twój szpital może również zapewnić takie przedmioty. Po zabiegu krioterapii można również wykonać badanie PSA.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem estebeautynysa.pl

Skutki uboczne krioterapii

Zabieg krioterapii jest alternatywną formą leczenia raka. Istnieją jednak pewne skutki uboczne, których należy być świadomym, w tym możliwość wystąpienia blizn i drętwienia w leczonym obszarze. Pacjenci mogą również doświadczyć zmian w kolorze skóry. Zazwyczaj efekty uboczne krioterapii ustępują w ciągu 24 godzin. Jednak osoby z niektórymi rodzajami schorzeń nerwów nie powinny poddawać się zabiegowi krioterapii. Zamiast tego powinny poszukać innych metod leczenia.

Zabieg krioterapii polega na zanurzeniu w niezwykle zimnym powietrzu. Temperatura wewnątrz komory krioterapeutycznej wynosi zazwyczaj minus 200 stopni Fahrenheita. Pacjent spędza w komorze od dwóch do czterech minut. Chociaż korzyści z zabiegu krioterapii mogą być odczuwalne po jednej sesji, najlepsze rezultaty występują, gdy zabieg jest stosowany regularnie.

Zabieg ten może spowolnić lub zatrzymać wzrost komórek nowotworowych, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Może być również stosowany w leczeniu nowotworów w płucach. Ciekły azot jest aplikowany za pomocą krioprobówki, która jest wprowadzana przez lunetę lub skórę. W niektórych przypadkach pacjenci mogą wymagać znieczulenia ogólnego, aby zakończyć procedurę. Zabieg może również wymagać użycia bronchoskopu, który jest cienką, elastyczną rurką. Końcówka sondy zamraża część guza. Lekarz następnie przesunie sondę, umożliwiając rozmrożenie dotkniętego obszaru.

Krioterapia jest zwykle wykonywana pod kontrolą obrazowania, ale może być również wykonywana wewnętrznie. Krioprobówka jest wprowadzana do ciała pacjenta za pomocą badania ultrasonograficznego lub tomografii komputerowej. Sonda jest podłączona do niewielkiego źródła ciekłego azotu, który zamraża komórki nowotworowe.

Ponieważ krioterapia jest zabiegiem przezskórnym, istnieje minimalne ryzyko krwawienia. Jednak u niektórych pacjentów może wystąpić nadmierne krwawienie lub zakażenie. Ponadto, zimno może uszkodzić narządy i tkanki. Może to dotyczyć wątroby, moczowodów, jelit i nerek.

U niektórych osób po poddaniu się zabiegowi może wystąpić łagodne lub umiarkowane mrowienie lub osłabienie mięśni. Jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się po poddaniu się krioterapii, należy natychmiast przerwać zabieg i skontaktować się z lekarzem. Należy również poinformować pracownika służby zdrowia o przyjmowaniu jakichkolwiek leków. Ważne jest, aby przedyskutować ryzyko i korzyści płynące z krioterapii z lekarzem przed poddaniem się zabiegowi.

Niektórzy pacjenci uważają, że krioterapia może pomóc w zmęczeniu mięśni i regeneracji po intensywnym treningu. Ponieważ terapia obniża temperaturę skóry, może ona zmniejszyć uszkodzenia mięśni spowodowane intensywnym wysiłkiem. Zabieg ten jest również skuteczny w zmniejszaniu gorączki i bólu związanego z ciążą. Ogólnie rzecz biorąc, krioterapia jest bezpieczną alternatywą dla leków i okładów z lodu.

Zabieg może być bolesny. Pacjenci powinni zażyć środek przeciwbólowy przed poddaniem się zabiegowi. Ból może utrzymywać się przez kilka godzin po krioterapii. Chociaż krwawienie jest częstym efektem ubocznym, nie stanowi zagrożenia dla życia.

Badanie PSA po zabiegu krioterapii

Po zabiegu krioterapii często wykonuje się regularne badania PSA, aby ocenić skuteczność leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, poziom PSA powinien być monitorowany do momentu, gdy nawrót biochemiczny nie będzie już widoczny. W przypadku raka prostaty oznacza to, że poziomy PSA powinny być mierzone do momentu, gdy poziom PSA osiągnie najniższą wartość. Poziom PSA jest uznawany za sukces biochemiczny, jeśli jest mniejszy niż 2 ng/ml.

W jednym z badań 61-letni mężczyzna, który przeszedł całkowitą operację gruczolakoraka prostaty, otrzymał krioterapię. Po zabiegu jego poziom PSA zmniejszył się do 0,49 ng/ml. Po 30 miesiącach obserwacji poziom PSA był mniejszy niż jeden ng/mL. Po zabiegu wykonano USG transrektalne, które wykazało sześć krioprobówek w prawym hemiprostacie.

W innym badaniu 21 pacjentów poddano zbawczej krioterapii z powodu miejscowego nawrotu pozaprostykowego. Do badania włączono 28 mężczyzn z rakiem, w wieku od 51 do 82 lat. Dwudziestu ośmiu mężczyzn poddano krioterapii z powodu raka prostaty. Nawrót biologiczny zdefiniowano jako podwyższenie poziomu PSA większe niż dwa ng/mL.

Grupa zadaniowa pracuje nad zdefiniowaniem bardziej czułego i specyficznego sposobu wykrywania wzrostu PSA. Opracowuje również wytyczne dotyczące oceny niepowodzenia leczenia, zwłaszcza w przypadku brachyterapii oraz skojarzonej radioterapii i hormonoterapii. W międzyczasie PSA pozostaje ważnym narzędziem monitorowania, ale seryjne badania mają kluczowe znaczenie dla jego skutecznego stosowania. Ponadto przeanalizowane zostaną dodatkowe dane w celu uzupełnienia PSA.

Pooperacyjne badanie PSA może być konieczne w celu określenia, czy krioterapia jest skutecznym leczeniem. Jest ona mało inwazyjna i niesie ze sobą niskie ryzyko operacyjne oraz minimalną zachorowalność. Ponadto ma niewiele powikłań i jest doskonałą alternatywą dla radykalnej operacji w przypadku guzów ograniczonych narządowo. Jest bezpieczna i skuteczna, może być powtórzona w przypadku nawrotu biochemicznego lub histologicznego potwierdzenia wznowy miejscowej.

Krioterapia wiąże się z kilkoma zagrożeniami. Pacjenci z chorobami podstawowymi, w tym z otyłością i towarzyszącymi jej zaburzeniami, mogą być złymi kandydatami. Pacjenci z towarzyszącą chorobą współistniejącą powinni szukać konsultacji z lekarzem i omówić swoje opcje leczenia. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do leczenia być świadomym ryzyka związanego z każdym zabiegiem.

Krioterapia jest skutecznym sposobem leczenia pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. Wiąże się z małym ryzykiem chirurgicznym i jest związana z dobrymi wynikami w zakresie BPFS, przeżycia swoistego dla raka oraz przeżycia całkowitego. Całkowite przeżycie oceniono na 94,4% z nielicznymi powikłaniami, w tym bólem w okolicy krocza i przetoką prostatorektalną u 11,1% chorych.

Po krioterapii pacjenci powinni poddawać się regularnym badaniom kontrolnym oraz okresowym badaniom obrazowym. Dopóki rak gruczołu krokowego pozostaje stabilny, poziom PSA powinien pozostać w granicach dopuszczalnych. Jeśli jednak poziom PSA jest niski, nie jest to ostateczny wskaźnik sukcesu leczenia.

Krioterapia nie jest skutecznym sposobem leczenia wszystkich typów raka gruczołu krokowego. Nie udowodniono, że leczy chorobę, ale niektórzy eksperci uważają, że jest najskuteczniejsza u pacjentów z rakiem w stadium od T1 do T3. W przypadku nawrotu choroby leczenie może wymagać powtórzenia.

Czas powrotu do zdrowia po krioterapii

Czas powrotu do zdrowia po krioterapii zależy od rodzaju zabiegu i organizmu danej osoby. Typowy okres rekonwalescencji może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Zabieg może również powodować wodniste wydzieliny, które mogą utrzymywać się przez kilka dni lub tydzień. Jednakże, zabieg jest bardzo bezpieczny i ogólnie skuteczny. Najlepiej jest przyjmować dużo płynów i unikać dotykania pochwy przez jakiś czas. Dostawca usług medycznych może również przepisać antybiotyki, aby pomóc w zapobieganiu infekcji.

Podczas procesu rekonwalescencji pacjentki będą odczuwały lekki dyskomfort i uczucie chłodu, które jednak z czasem ustąpią. Ponadto, niektórzy pacjenci mogą odczuwać zaczerwienienie i opuchliznę wokół oczu przez dziesięć do czternastu dni. Mogą oni również zauważyć, że mają nowe pływaki, które wyglądają jak małe ciemne kształty. Większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, jednak niektórzy mogą wymagać kilku zabiegów zamrażania, w zależności od stopnia odwarstwienia.

Wizyta kontrolna może obejmować badanie przedmiotowe, badania krwi i badania obrazowe. Pacjent powinien również poinformować lekarza o wystąpieniu jakichkolwiek skutków ubocznych, w tym obrzęku lub krwawienia. Czas rekonwalescencji po krioterapii jest znacznie krótszy niż po otwartym zabiegu chirurgicznym, który pozostawia trwałą bliznę. Jednak w niektórych przypadkach pacjent może wymagać pozostania na noc, aby otrzymać leki przeciwbólowe.

Pacjent może również wymagać opróżnienia jelit przed zabiegiem, aby umożliwić wyraźne zeskanowanie prostaty. W takim przypadku pacjentowi można podać środek przeczyszczający lub lewatywę, aby to ułatwić. Pacjentom zaleca się również unikanie jedzenia i picia przez sześć godzin przed zabiegiem, ponieważ podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie ogólne. Mogą jednak pić wodę do czterech godzin przed zabiegiem.

Po krioterapii może wystąpić niewielki ból lub napięciowy ból głowy. Jest to zazwyczaj spowodowane napięciem mięśni skóry głowy. Ból powinien jednak ustąpić w ciągu trzech dni po zabiegu. Na leczonym obszarze pojawi się również strupek. Strupek ten zwykle goi się w ciągu jednego do trzech tygodni. Jeśli nie pojawią się żadne owrzodzenia ani pęcherze, nie będzie potrzebny żaden opatrunek. Jeśli jednak powstanie owrzodzenie, pacjent powinien przykryć je plastrem lub innym opatrunkiem.

Po krioterapii pacjenci będą musieli odbywać wizyty kontrolne u swoich lekarzy. Będą oni regularnie wykonywać badania PSA, aby sprawdzić, jak dobrze działa leczenie. Test ten powie, czy rak powrócił, czy nie. Jeśli tak, lekarz może zaproponować inną metodę leczenia, taką jak radioterapia lub operacja usunięcia prostaty.

Na szczęście, procedura ta jest bardzo skuteczna i ma wysoki wskaźnik powodzenia. Czas rekonwalescencji po krioterapii wynosi zazwyczaj kilka dni lub tydzień. Jednak lekarz prawdopodobnie będzie musiał wykonać dodatkowe sesje krioterapii, jeśli pierwszy zabieg nie zadziała.

Podobne tematy