Krioterapia skutki uboczne

Krioterapia jest bezpiecznym, niechirurgicznym zabiegiem, ale istnieje kilka potencjalnych efektów ubocznych. Pacjenci mogą doświadczyć zaczerwienienia lub podrażnienia skóry, obrzęku lub bólu po zabiegu. Mogą również doświadczyć wzrostu ciśnienia krwi lub obniżenia tętna. Te efekty uboczne nie powinny wystąpić u każdego, ale są na ogół tymczasowe.

Podrażnienie skóry

Krioterapia wykorzystuje ciekły azot do niszczenia wielu rodzajów zmian przedrakowych i łagodnych. Chociaż zabieg jest stosunkowo bezpieczny, mogą wystąpić pewne efekty uboczne, w tym kłucie i łagodne podrażnienie. Pacjenci powinni przestrzegać zalecanych instrukcji dotyczących pielęgnacji po zabiegu, aby zminimalizować wszelkie dolegliwości. Po zabiegu krioterapii leczony obszar może być zaczerwieniony i może pojawić się na nim strupek. Strupek ten będzie stopniowo zanikał po kilku dniach.

Po krioterapii mogą powstać pęcherze, które nie są poważnym powikłaniem. Zwykle pojawiają się one w miejscu zabiegu w ciągu kilku godzin po zabiegu. Jest to oznaka, że zabieg jest skuteczny. Pęcherze w końcu odpadną, a na ich miejscu wyrośnie normalna tkanka. Pęcherze są stosunkowo bezbolesne, ale po krioterapii mogą sączyć niewielką ilość klarownego płynu. Krwawienie z pęcherzy jest zazwyczaj tymczasowe, a krwawienie ustanie samoistnie. Jeśli jednak pęcherz zostanie przebity, jest to poważniejsze i może trwać dłużej, aby się zagoić.

Zaczerwienienie skóry

Po krioterapii częstym efektem ubocznym może być zaczerwienienie skóry, choć zwykle ustępuje ono w ciągu kilku dni. Mogą również wystąpić pęcherze, bolesność i lekki ból w leczonym obszarze. Na leczonym obszarze pojawi się strup, który zagoi się w ciągu jednego do trzech tygodni. Krioterapia jest zabiegiem mało inwazyjnym, z minimalnym ryzykiem zakażenia i krwawienia. Jest również mniej prawdopodobne, że uszkodzi zdrową tkankę.

Krioterapia może powodować powstawanie pęcherzy, a czasami tworzą się pęcherze krwawe. Pęcherze są zazwyczaj bezbolesne, ale niektóre mogą być dość bolesne. Opatrunek może pomóc złagodzić dyskomfort. Możesz również zastosować łagodny krem antyseptyczny. Pęcherze mogą również utworzyć strup w ciągu trzech dni.

Podwyższone ciśnienie krwi

Krioterapia jest bezpiecznym zabiegiem, który nie powoduje uszkodzenia serca i płuc. Jednak proces ten może tymczasowo podnieść ciśnienie krwi. Niektórzy krioterapeuci sprawdzają ciśnienie krwi swoich klientów przed wejściem do komory. Jest to jednak niewielki efekt uboczny krioterapii całego ciała i nie powinien być to sygnał alarmowy.

Krioterapia została po raz pierwszy opracowana dla reumatoidalnego zapalenia stawów w latach 70. i ma wiele potencjalnych korzyści. Może zmniejszyć ból i obrzęk, zwiększyć metabolizm, a nawet poprawić sen. Ponadto jest to bezpieczna alternatywa dla leków na wiele schorzeń.

Obniżone tętno

Krioterapia jest metodą obniżania temperatury ciała. Polega na zanurzeniu w ekstremalnie zimnej wodzie, która zmienia temperaturę otaczających tkanek. Ekstremalne zimno wywołuje fizjologiczne reakcje w autonomicznym układzie nerwowym, w tym wzrost noradrenaliny i wzrost ciśnienia krwi. Dodatkowo, zimno podnosi również zmienność rytmu serca. Podczas krioterapii całego ciała, naczynia krwionośne zwężają się i rozszerzają w odpowiedzi na ekstremalne chłodzenie. Działanie to prowadzi do wzrostu stężenia białek przeciwzapalnych.

Przed krioterapią pacjent otrzymuje znieczulenie ogólne, zwykle umiarkowane. Podczas zabiegu lekarz wprowadza mały cewnik wielkości igły do żyły w ramieniu lub górnej części uda. Ta osłona cewnika jest następnie prowadzona przez naczynia krwionośne do serca. Tam do serca wprowadzane jest specjalne urządzenie, zwane krioprobówką.

Mniejsze oddychanie

Mniejsze oddychanie po krioterapii może być częstym efektem ubocznym. Chociaż jest to bezpieczna procedura, może powodować pewien dyskomfort, taki jak krew w plwocinie, metaliczny smak w ustach i kaszel. Ogólnie rzecz biorąc, procedura jest bezpieczna, ale jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lekarz udzieli szczegółowych instrukcji dotyczących tego, co należy robić po krioterapii i jak wrócić do zdrowia.

Zabieg wykonywany jest w specjalistycznej sali zabiegowej, gdzie pacjent układany jest w pozycji bocznej lewej odleżyny. Skóra jest przygotowywana w sposób sterylny, a system CSA wprowadzany jest przez kanał roboczy półsztywnego pleuroskopu. Następnie do prawej przestrzeni opłucnej wprowadzana jest rurka kriodekompresyjna. Chirurg monitoruje następnie szybkość ewakuacji gazu azotowego za pomocą bezpośredniej wizualizacji.

Podobne tematy