Krioterapia miejscowa – opis zabiegu

Krioterapia miejscowa jest zabiegiem znieczulającym do leczenia małych, bolesnych zmian. Niska temperatura powoduje, że organizm przechodzi w tryb przetrwania i pozwala na większy przepływ krwi do najważniejszych organów. Zabieg trwa od pięciu do dziesięciu minut na jedno miejsce. Jest idealny do leczenia miejsc, w których bólowi towarzyszy stan zapalny.

Krioterapia szyjki macicy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym

Krioterapia szyjki macicy jest powszechną procedurą, która może zniszczyć tkanki raka szyjki macicy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w gabinecie lekarskim lub w ambulatoryjnej sali zabiegowej. Zabieg trwa zazwyczaj 20 minut i może być wykonany w czasie krótszym niż godzina. Pacjenci mogą zazwyczaj powrócić do swoich normalnych zajęć zaraz po zabiegu. W ciągu pierwszych dwóch do trzech tygodni po zabiegu powinny one unikać stosunków płciowych i wkładania czegokolwiek do pochwy.

Krioterapia szyjki macicy może być stosowana w leczeniu różnych schorzeń, w tym brodawek szyjki macicy i zapalenia szyjki macicy. Schorzenia te powodują dyskomfort, krwawienie i infekcje. Procedura może również leczyć dysplazję szyjki macicy, stan, który wpływa na szyjkę macicy. Zabieg może być wykonany podczas jednej wizyty lub kilku wizyt w ciągu kilku tygodni lub dni – fragment ten jest wynikiem badania ekspertów serwisu Porady Moda & Uroda. Pacjentki mogą odczuwać pewne skurcze i uczucie chłodu podczas zabiegu.

Przed zabiegiem kobiety powinny poinformować lekarza, czy są w ciąży. Ogólnie rzecz biorąc, lekarze starają się unikać wykonywania wielu badań w czasie ciąży, aby nie powodować nadmiernego narażenia płodu na promieniowanie. Więcej informacji można znaleźć na stronie Bezpieczeństwo zabiegów z zakresu rentgenodiagnostyki, radiologii interwencyjnej i medycyny nuklearnej.

Krioterapia szyjki macicy jest minimalnie inwazyjną procedurą, która niszczy nieprawidłową tkankę na szyjce macicy. Najczęściej stosuje się ją w leczeniu dysplazji szyjki macicy, czyli stanu przedrakowego występującego na szyjce. Nie jest to jednak idealny sposób leczenia raka szyjki macicy, ponieważ nie może dotrzeć do głębszych tkanek.

W procesie wykorzystuje się gaz argon lub azot oraz prowadzenie obrazowe. Zimno wytwarza intensywną temperaturę, która zabija chore komórki. Lekarze stosują tę technikę do leczenia różnych schorzeń i guzów. Czas powrotu do zdrowia jest zazwyczaj znacznie krótszy niż w przypadku zabiegu chirurgicznego. Pacjenci zazwyczaj odczuwają minimalny dyskomfort i ból. Kilka tygodni po zabiegu większość osób może powrócić do swoich normalnych zajęć. W niektórych przypadkach zabieg może wymagać wizyty kontrolnej.

Stosuje się ją do leczenia małych zmian

Krioterapia to procedura medyczna, w której dotknięty obszar jest traktowany niską temperaturą. Procedura ta jest stosowana do usuwania zmian na skórze, które powodowały ból lub dyskomfort. Zazwyczaj do zamrożenia zmian lekarze używają ciekłego azotu. Ciekły azot jest gazem, który znajduje się w powietrzu i zajmuje jego około 78%. Ciekła postać tego gazu ma temperaturę wrzenia minus 196 stopni Celsjusza. Musi być przechowywany w specjalistycznych kolbach, aby jego temperatura podczas zabiegu była stabilna.

Choć krioterapia ma pewne ograniczenia, jest bardzo skuteczną metodą leczenia małych zmian. Zmiany o średnicy mniejszej niż jeden centymetr nadają się do krioterapii. Ponadto pacjenci ze zmianami wysokiego ryzyka mogą odnieść korzyści z krioterapii. Co więcej, krioterapia jest skuteczna w leczeniu małych zmian o dobrze zdefiniowanych granicach.

Pacjenci powinni być poinformowani o skutkach ubocznych krioterapii przed rozpoczęciem leczenia. Zazwyczaj zabieg jest dobrze tolerowany, ale głębokie zamrażanie może być bolesne. W przypadku wystąpienia bólu, przed zabiegiem należy przyjąć środki przeciwbólowe, które pomogą zminimalizować dyskomfort. Jeśli to możliwe, lekarz może zalecić przyjmowanie leków przez 24 godziny przed zabiegiem.

Oprócz krioterapii miejscowej, lekarze mogą wykonać kiretaż. Procedura ta jest stosowana w leczeniu niektórych typów BCC, w tym powierzchownych, guzkowych i bazochłonnych BCC. Zabieg wykonywany jest przez dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Polega na wyłuskaniu zmiany za pomocą kirety, a następnie zastosowaniu ciepła o niskim poziomie, aby zabić wszelkie pozostałe komórki nowotworowe. Zabieg zazwyczaj kończy się sukcesem w postaci usunięcia całej zmiany. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, w tym agresywne typy, zmiany nawrotowe i pozycje anatomiczne wysokiego ryzyka.

W większości zabiegów krioterapii wykorzystuje się ciekły azot, choć stosuje się również inne kriogeny. Najczęściej jest on podawany przez aparat w układzie zamkniętym. Pozwala to na ciągłe rozpylanie ciekłego azotu na obszar objęty chorobą. Stosowane są również aparaty ręczne wyposażone w końcówki rozpylające i kanister z ciekłym azotem. Najbardziej efektywna dawka ciekłego azotu jest podawana, gdy kanister jest wypełniony w około dwóch trzecich.

Oprócz skuteczności w leczeniu małych zmian, krioterapia może być również stosowana w leczeniu zmian złośliwych. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Cancer, krioterapia okazała się bardziej skuteczna w przypadku zmian powierzchownych niż głębokich. W innym badaniu, łącznie 30 pacjentów było leczonych krioterapią i obserwowanych przez 26 tygodni.

Zmniejsza obrzęk i wrażliwość na ból

Krioterapia miejscowa jest formą leczenia, która wykorzystuje zamrażanie do zmniejszenia obrzęku i bólu. Działa poprzez zanurzenie dotkniętej części ciała w zimnym roztworze przez 10 do 15 minut na raz. Proces ten jest powtarzany co 48 do 72 godzin w celu zmniejszenia obrzęku i bólu. Kriostymulacja sprzyja poprawie krążenia, dzięki czemu kontuzjowana część może się szybciej zagoić i uniknąć kolejnych urazów.

Krioterapia miejscowa zmniejsza obrzęk i ból poprzez redukcję stanu zapalnego i obrzęku, a także stresu oksydacyjnego i przewodnictwa nerwowego we włóknach bólowych. Terapia ta wykazała obiecujące wyniki w leczeniu schorzeń reumatycznych. Zmniejszyła zarówno ból, jak i aktywność choroby u pacjentów leczonych krioterapią całego ciała. Chociaż terapia ta nie jest przeznaczona dla wszystkich pacjentów, może być skuteczną opcją leczenia szerokiego zakresu schorzeń bólowych.

Badania nad krioterapią miejscową wykazały, że poprawia ona ból i obrzęk u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wykazano również, że poprawia jakość życia. Uczestnicy zgłaszali znaczącą poprawę w zakresie bólu i mobilności. Niektórzy zgłosili nawet zwiększony poziom energii.

W niedawnym badaniu naukowcy przebadali grupę 30 pacjentów, którzy przeszli operację. Średnia wieku uczestników wynosiła 67,9 +/ 9,2 lat. Sześćdziesięciu ośmiu pacjentów miało chorobę zwyrodnieniową stawów, a dwóch miało idiopatyczną osteonekrozę biodra. Badanie przeprowadzono przy użyciu urządzenia do kontrolowanego chłodzenia firmy Sigmax z Tokio w Japonii. W leczeniu wykorzystano roztwór chłodzący, który utrzymywano w niskiej temperaturze przez 72 godziny.

Krioterapia miejscowa zmniejsza obrzęk i ból zapalny poprzez zmniejszenie metabolizmu naczyniowego i zmniejszenie przepływu krwi w obszarze dotkniętym chorobą. Zmniejsza również ilość prostaglandyny E2, markera stanu zapalnego i bólu. Technika ta zapobiega również tworzeniu się nowej tkanki bliznowatej i zmniejsza ból.

Krioterapia ma wiele korzyści i jest stosowana przez sportowców wyczynowych w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego. Pomaga również przyspieszyć regenerację po intensywnych ćwiczeniach. Ponadto krioterapia miejscowa zmniejsza bolesność powysiłkową i poprawia jakość skóry. Stwierdzono również, że krioterapia całego ciała zmniejsza stan zapalny w stanach zapalnych skóry. Przeciwzapalne właściwości krioterapii mogą przynieść korzyści osobom z lub bez schorzeń.

Może zapobiegać chorobie Alzheimera

Choroba Alzheimera to postępujące zaburzenie mózgu, które powoduje utratę pamięci i pogorszenie zdolności poznawczych. W miarę jej postępu w mózgu zaczynają się tworzyć mikroskopijne blaszki i sploty. Są one spowodowane nieprawidłowym rozpadem białka tau i gromadzeniem się białek beta-amyloidu. Białka te mogą być również spowodowane stanem zapalnym.

Wykazano, że krioterapia całego ciała pomaga zapobiegać chorobie Alzheimera, prawdopodobnie poprzez zmniejszenie reakcji na stres oksydacyjny. Jest ona również skuteczna w leczeniu atopowego zapalenia skóry i innych chorób skóry. Krioterapia ma również działanie przeciwzapalne, co może pomóc w zapobieganiu lub zmniejszaniu objawów trądziku i atopowego zapalenia skóry.

Potrzeba jednak więcej badań, aby poprzeć te wnioski. W międzyczasie naukowcy kontynuują badania nad innymi potencjalnymi zmianami stylu życia, takimi jak obniżenie poziomu cholesterolu i stosowanie zdrowej diety. Możliwe jest również, że inne czynniki stylu życia, takie jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i ćwiczenia fizyczne, mogą przyczyniać się do rozwoju demencji.

Krioterapia, znana również jako terapia zimnem, to proces, w którym ludzie są wystawieni na działanie skrajnie niskich temperatur. Krioterapia całego ciała może poprawić regenerację kontuzjowanych mięśni, a krioterapia zlokalizowana może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu raka. Pacjenci z nowotworami mogą poddać się kriochirurgii poprzez ukierunkowaną krioterapię miejscową. Procedura ta polega na zamrażaniu komórek nowotworowych.

Chociaż istnieją mieszane wyniki, wstępne badania sugerują, że krioterapia może zapobiegać wystąpieniu demencji. Krioterapia może zmniejszać stan zapalny i zwalczać reakcję stresową związaną ze spadkiem zdolności poznawczych. Jest to również sprawdzony sposób leczenia guzów niebędących w grupie wysokiego ryzyka. W zależności od okoliczności, twój dostawca usług medycznych może być w stanie zalecić odpowiedni przebieg leczenia.

Podobne tematy