Zamykanie żył krwionośnych metodą elektrokoagulacji – jak to działa?

Zamykanie naczyń krwionośnych metodą elektrokoagulacji to zabieg niechirurgiczny, który jest bezpieczny, szybki i skuteczny. Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza, który jest doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie. Przed zabiegiem przeprowadzana jest dokładna ocena, aby upewnić się, że pacjent jest dobrym kandydatem do tego typu zabiegu.

Elektrokoagulacja bipolarna

Zamykanie naczyń krwionośnych za pomocą elektrokardiografii bipolarnej ma kilka zalet. Jedną z nich jest możliwość ukierunkowania na określone obszary bez wpływu na obszary otaczające. Zaletą jest również zminimalizowanie dyskomfortu pooperacyjnego. Jedną z wad procedury jest ryzyko krwawienia i zakażenia, ale można tego uniknąć, stosując leki przeciwzakrzepowe.

Kolejną zaletą tej techniki jest możliwość jednoczesnego przecięcia tkanki i uszczelnienia naczyń krwionośnych. Jest to szczególnie przydatne w przypadkach, gdy zmiana jest stosunkowo duża i względnie naczyniowa. Procedura ta wymaga również minimalnego nacisku ze strony operatora. Elektrodą jest zazwyczaj cienki drut wolframowy.

Zapotrzebowanie na moc zależy od kilku czynników. Im bliżej tkanki docelowej znajduje się elektroda dyspersyjna i im mniejsza jest powierzchnia elektrody aktywnej, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na moc. Wyższe ustawienia mocy są potrzebne do koagulacji i desykacji, ale niższe ustawienia mocy są stosowane do leczenia zmian skórnych.

Zamykanie naczyń krwionośnych za pomocą elektrokoagulacji bipolarnej jest doskonałą metodą leczenia niektórych rodzajów guzów. Procedura ta nie jest jednak uznawana za leczniczą, a wybór chorych musi być starannie przemyślany. Zazwyczaj wykonuje się ją w przypadku zmian, których nie można leczyć chirurgicznie lub które nie mogą być leczone w bardziej kompleksowy sposób. Procedura nie jest odpowiednia dla pacjentów z wywiadem w kierunku nowotworu złośliwego.

Endoskopowe zakładanie hemoclipu vs podwiązywanie opaski

Endoskopowe zakładanie hemoclipu jest procedurą endoskopową, która wykorzystuje mały metalowy klips do zamknięcia rozdarcia w naczyniu krwionośnym. W przeciwieństwie do tego, endoskopowe podwiązanie opaski wykorzystuje rurkę wprowadzoną przez endoskop, która zasysa tkankę i owija opaskę wokół rozdarcia. Opaska skutecznie odcina przepływ krwi do tego obszaru i zatrzymuje krwawienie. Alternatywnie, do naczynia krwionośnego można wprowadzić cewnik i użyć go do zatkania lub zamknięcia.

Chociaż nie udowodniono wyższości założenia hemoclipu nad podwiązaniem opaski w zamykaniu rozdarć MW, obie procedury mają swoje zalety i wady. Na przykład założenie hemoclipu jest trudniejsze u pacjentów z rozdarciami MW i wymaga większych umiejętności technicznych niż podwiązanie opaski. Ponadto hemoclipy są bardziej podatne na spontaniczne oderwanie.

Podstawowym celem endoskopowego założenia hemoclipu jest uzyskanie hemostazy. Efekt hemostatyczny endoskopowego założenia hemoclipu jest porównywalny z efektem podwiązania opaski. Jest ono również łatwiejsze do wykonania. Endoskopowe zakładanie hemoclipów jest preferowane u pacjentów z krwawiącymi DL.

Endoskopowe zakładanie hemoclipów jest zalecane u chorych z krwawiącymi i powodującymi dyskomfort żylakami przełyku. Jest ono również skuteczne w zatrzymywaniu krwawienia z jet, choć jest również trudne do umieszczenia i może powodować zasinienie w przełyku. Zabieg wymaga mniej czasu niż podwiązanie opaski.

Skuteczność systemu ClariVein

ClariVein jest cewnikiem do okluzji endovenous, który jest badany w celu oceny jego skuteczności w zamykaniu naczyń krwionośnych. Jest to cienki cewnik z punktem wejścia wielkości szpilki. Jego mniejszy rozmiar zmniejsza wielkość punktu wejścia, dzięki czemu zabieg jest szybszy i prostszy. Zabieg nie wymaga również znieczulenia i praktycznie nie ma ryzyka powstania siniaków.

ClariVein to małoinwazyjna metoda leczenia żylaków. Jej proces jest podobny do ablacji prądem o częstotliwości radiowej, ale jest to znacznie szybszy zabieg. Obrotowa końcówka drutu ClariVein pozwala na rozproszenie środków chemicznych w ruchu 360 stopni. W przeciwieństwie do tego, ablacja o częstotliwości radiowej wymaga wielokrotnego wstrzykiwania znieczulenia tumescencyjnego, co może być bardzo bolesne. Ponadto zabieg z użyciem ciepła może spowodować uszkodzenie nerwów i oparzenia skóry.

ClariVein nie jest dopuszczony do sprzedaży w USA, ale jest dostępny w niektórych krajach. Ważne jest, aby przestrzegać instrukcji producenta. Jeśli rozważasz zastosowanie tego urządzenia do zabiegu zamykania żył, powinieneś dokładnie przestrzegać instrukcji. Urządzenie nie jest dostępne w każdym kraju, dlatego przed jego użyciem dobrze jest skonsultować się z przedstawicielem danego kraju.

W prospektywnym obserwacyjnym wieloośrodkowym raporcie opublikowanym przez Morrisona i współpracowników stwierdzono, że ClariVein jest skuteczny w osiąganiu całkowitego zamknięcia GSV. Spośród 222 uczestników 89 ukończyło 60-miesięczną wizytę kontrolną. Grupa RFA liczyła 33 uczestników, grupa VenaSeal liczyła 47 pacjentów, a grupa nierandomizowana obejmowała 9 pacjentów. Obie grupy wykazały trwałą poprawę jakości życia pacjentów.

Podobne tematy