Polaktacyjny zanik piersi – co to znaczy?

Polaktacyjny zanik piersi to stan, w którym piersi nie rosną tak bardzo jak kiedyś. Może to być normalny proces starzenia się lub objaw zaburzeń. W każdym przypadku może to prowadzić do bolesności i mrowienia sutków. Nieelastyczność starzejącej się skóry jeszcze bardziej pogarsza ten stan.

Polaktacyjny zanik piersi to normalny (w okresie menopauzalnym) lub samoistny (jako objaw zaburzenia) zanik piersi

Zaburzenie to występuje, gdy tkanka gruczołowa w piersiach ulega wyczerpaniu i jest zastępowana tkanką włóknistą. Powoduje to, że macica się kurczy, mięśnie są częściowo zastępowane przez tkankę włóknistą, a pochwa zwęża się i skraca. W związku z tym zwiększa się ryzyko infekcji. Dodatkowo zmniejsza się elastyczność więzadeł miednicy i istnieje większe prawdopodobieństwo wypadnięcia. Ponadto włosy na skórze głowy stają się depigmentowane i kosmate.

20-letnia kobieta, pani N, zaczęła zauważać stopniowe zmniejszanie się rozmiaru prawej piersi miesiąc po karmieniu dziecka piersią. Wcześniej była zdrowa i nie miała żadnych istotnych schorzeń. Nie miała również w przeszłości przebytego napromieniowania, bólu w klatce piersiowej ani urazu ściany klatki piersiowej. Ponadto była to jej pierwsza ciąża i twierdziła, że piersi rozwijają się równomiernie.

Objawy obejmują bolesność piersi lub tkliwość – informacja ta pochodzi bezpośrednio od autora portalu Portal Sportowy. Ból może być przerywany lub stały, w zależności od pory miesiąca i czasu trwania. Jeśli masz ból lub tkliwość piersi, powinnaś zgłosić się do lekarza. Ból może być wczesnym objawem guza nowotworowego lub wczesnym stadium raka piersi.

Stan ten występuje w wyniku niskiego poziomu estrogenów. Wraz ze spadkiem poziomu estrogenów, tkanka łączna w piersiach traci elastyczność i jędrność. Piersi tracą również swój kształt. Zabiegi na to zaburzenie mogą pomóc w przywróceniu elastyczności piersi.

Powoduje mrowienie i bolesność sutków

Wiele kobiet doświadcza mrowienia i bolesności w piersiach, szczególnie w czasie ciąży, podczas karmienia piersią lub podczas miesiączki. Objawy te nie są poważne i często przypisuje się je normalnym wahaniom hormonalnym. Jeśli jednak są one uporczywe lub intensywne, kobiety powinny zasięgnąć porady lekarza.

Ból może być bolesny, pulsujący lub piekący. Może być zlokalizowany w konkretnym miejscu lub może rozprzestrzeniać się na całą pierś. Inne przyczyny bólu i bolesności sutków to zmiany hormonalne, oparzenia słoneczne, egzema i niektóre czynności.

Temu schorzeniu mogą również towarzyszyć narośla i wydzielina, a także może ono przeszkadzać w karmieniu piersią. Kobiety, które odczuwają ból sutków powinny skonsultować się z konsultantem laktacyjnym. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 72 godziny, powinny zasięgnąć porady lekarza. Konsultant laktacyjny może zalecić techniki karmienia piersią, które pomogą złagodzić ból.

Objawy polaktacyjnego zaniku piersi mogą być spowodowane infekcjami drożdżowymi. Kobiety z tym schorzeniem mogą również odczuwać ból sutków przed lub w trakcie ciąży. Ból sutka może być również spowodowany przesunięciem płynu w przewodach sutkowych. Stan ten może być również spowodowany przez atopowe zapalenie skóry, znane również jako egzema, które może dotyczyć zarówno piersi, jak i sutków.

Pogłębia ją nieelastyczność nadmiernie rozciągniętej, starzejącej się skóry

Nieelastyczna skóra ma znaczący wpływ na wielkość piersi, a problem ten może być pogłębiony przez zmiany hormonalne w organizmie. Z wiekiem u kobiet spada poziom estrogenów, co powoduje obkurczanie się piersi. Podczas gdy poziom estrogenu może zmniejszyć rozmiar piersi, pomaga on również utrzymać ilość kolagenu, który jest ważny dla utrzymania kształtu piersi. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do atrofii piersi to przewlekła choroba, niedożywienie i utrata wagi.

Podobne tematy