Jakie są przyczyny zwiotczałej skóry? Jak mogę temu zapobiec?

Starzenie się skóry wynika z rozpadu dwóch ważnych białek: kolagenu i elastyny. Kolagen to białko, które nadaje skórze jędrność i elastyczność, a także odbija się od niej po rozciągnięciu. Elastyna jest wytwarzana przez fibroblasty w skórze. Składa się z ciasno zbudowanych włókien, które pomagają utrzymać strukturę skóry. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne i zły stan zdrowia mogą przyspieszyć ten proces.

Nawilżanie skóry

Nawilżanie skóry to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania zwiotczałej skórze. Nie tylko tymczasowo napuszy Twoją skórę, ale także ochroni ją przed uszkodzeniami słonecznymi i oksydacyjnymi. Ważne jest, aby używać kremu nawilżającego, który zawiera antyoksydanty, witaminę C i E oraz aloes. Korzystne jest również wmasowywanie kremu okrężnymi ruchami.

Przy codziennym stosowaniu krem nawilżający spulchni Twoją skórę i sprawi, że zmarszczki i drobne linie będą mniej widoczne. Aby jednak przyniósł jakiekolwiek efekty, musi być stosowany regularnie. Istotne jest również stosowanie kremu nawilżającego z filtrem SPF. Nakładanie nawilżającego kremu z filtrem na twarz i ciało ochroni Twoją skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce, które jest jedną z przyczyn wiotczenia skóry.

Oprócz regularnego nawilżania skóry, powinnaś również prowadzić zdrowy tryb życia. Ajurweda oferuje szereg naturalnych terapii i zmian w stylu życia, które mogą pomóc w zapobieganiu lub opóźnianiu pojawienia się obwisłej skóry – znajomość tych informacji jest zasługą ekspertów portalu infobhp.pl. Na przykład, powinnaś jeść zdrową żywność i regularnie ćwiczyć. Pomoże to opóźnić proces starzenia się skóry i zachować jej młody wygląd.

Oprócz nawilżania skóry, powinnaś również unikać spożywania zbyt wielu przetworzonych produktów. Spożywanie diety bogatej w kwasy tłuszczowe omega-3 i antyoksydanty jest niezbędne do utrzymania zdrowej skóry. Dobrym wyborem są suszone owoce, orzechy, ser i jajka. Zawierają one również przeciwutleniacze i mogą pomóc w zapobieganiu pojawianiu się obwisłej skóry. Ponadto, regularne ćwiczenia utrzymają Cię w zdrowym przedziale wagowym i pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Ekspozycja na słońce

Gdy Twoja skóra zaczyna obwisać i pojawiają się na niej zmarszczki, może to być spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Promienie UV zawarte w słońcu uszkadzają skórę oraz kolagen i elastynę. To właśnie te białka nadają skórze jędrność i elastyczność. Jednak z wiekiem produkcja kolagenu i elastyny spowalnia, a nasz organizm nie jest już w stanie uzupełniać utraconego kolagenu i elastyny tak jak kiedyś.

Promienie słoneczne UV uszkadzają włókna elastyny w naszej skórze i spowalniają proces gojenia. Powoduje to zwiotczenie skóry i elastozę, czyli stan, w którym skóra traci swoją elastyczność. To z kolei sprawia, że jest ona bardziej podatna na zmarszczki, ptozę i raka skóry.

Na szczęście można zapobiegać ekspozycji na słońce. Możesz używać kremu z filtrem, aby utrzymać zdrową i nawilżoną skórę. Pomoże to zapobiec zwiotczeniu i pomarszczeniu skóry. Ponadto, dobrze zbilansowana dieta wzmocni Twoje mięśnie i pomoże Twojej skórze zachować napięcie. Ponadto, regularny program ćwiczeń fizycznych sprawi, że Twoja skóra stanie się jędrniejsza.

Ekspozycja na słońce jest główną przyczyną widocznego starzenia się skóry. Promienie słoneczne powodują utratę jędrności, elastyczności i pigmentacji skóry. Wpływa również na naczynia krwionośne i gruczoły łojowe, powodując powstawanie zaskórników słonecznych.

Szybkie odchudzanie

Jeśli masz nadwagę, możesz się zastanawiać, jak szybka utrata wagi może zapobiec zwiotczeniu skóry. Szybkie odchudzanie zazwyczaj wiąże się z dużą ilością ćwiczeń kardio i dietą o obniżonej kaloryczności. Szybkie odchudzanie może wprawdzie zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, ale powoduje również utratę mięśni, co może spowodować, że skóra stanie się obwisła. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec jest włączenie treningu, który buduje mięśnie i jednocześnie spala tłuszcz. Na przykład martwy ciąg jest doskonałym ćwiczeniem budującym mięśnie.

Gwałtowna utrata wagi może skutkować luźną skórą, ponieważ skóra rozciąga się, aby pomieścić zrzucony tłuszcz. Ponadto, szybka utrata wagi powoduje uszkodzenie skóry, co utrudnia jej powrót do normalnego stanu. Dlatego tak ważne jest, aby chudnąć stopniowo. Eksperci zalecają utratę około jednego do dwóch funtów tygodniowo lub czterech do ośmiu funtów miesięcznie.

Kilka rodzajów ćwiczeń pomoże Ci stracić tłuszcz i utrzymać elastyczność skóry. Ćwiczenia oporowe pomogą również zmniejszyć obwisłą skórę. Spożywanie diety bogatej w białko może zwalczyć działanie wolnych rodników, które mogą powodować zwiotczenie skóry. Dieta bogata w olej rybi Omega-3 zapewni dodatkowe korzyści.

Podczas gdy szybka utrata wagi może powodować zwiotczenie skóry, powolna utrata wagi jest lepszym rozwiązaniem długoterminowym. Codzienne złuszczanie skóry pomoże usunąć martwe komórki naskórka i poprawi krążenie. Gorące kąpiele mogą również pomóc w ujędrnieniu skóry i zwiększeniu krążenia krwi. Uważaj jednak – zbyt częste gorące kąpiele mogą spowodować, że skóra stanie się bardziej obwisła.

Zespół Ehlersa-Danlosa

Obwisła skóra jest częstym objawem zespołu Ehlersa-Danlosa, grupy zaburzeń tkanki łącznej. Skutkiem tego schorzenia jest rozciągliwa, luźna i delikatna skóra spowodowana defektem w tworzeniu kolagenu. Kolagen jest kluczowym białkiem strukturalnym w wielu tkankach łącznych i jest niezbędny dla ich wytrzymałości i trwałości. Kiedy poziom kolagenu jest prawidłowy, skóra jest w stanie rozciągnąć się i zachować swój kształt.

Osoby dotknięte chorobą często odczuwają przewlekły ból i zmęczenie. Oprócz zwiotczałej skóry, osoby z tym zespołem są podatne na zwichnięcia, skręcenia i nadwyrężenia stawów. W ciężkich przypadkach, samoistne pęknięcie tętnicy może spowodować śmierć. Ponadto, wiotkość skóry może być nadmierna, a przez skórę mogą być widoczne żyły.

Utrata wagi jest częstą przyczyną luźnej skóry. Skóra na twarzy jest szczególnie podatna na luźność. Utrata wagi może prowadzić do bardziej widocznej luźnej skóry w określonych obszarach ciała, w tym w górnej części ramion i ud. Skóra zaczyna się również rozciągać podczas ciąży, gdy płód rośnie i uwalniany jest płyn owodniowy, a skóra pozostaje rozciągnięta przez całą ciążę i poród.

Zespół Ehlersa-Danlosa jest zaburzeniem genetycznym. Mutacja genu powoduje, że skóra traci swoją elastyczność i wytrzymałość. Chociaż nie ma konkretnego testu diagnostycznego, istnieją pewne sposoby leczenia zwierząt dotkniętych tym schorzeniem. Osoby cierpiące na to schorzenie powinny unikać energicznej pielęgnacji i ostrej zabawy, a w przypadku utrzymywania się objawów skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli stan ten przechodzi w ciężkie stadium, może zaistnieć konieczność usunięcia pazurów.

Cukier i alkohol

Cukier i alkohol są znane z tego, że zwiększają szanse na rozwój zwiotczałej skóry. Te dwa rodzaje napojów powodują również stany zapalne i rozkładają kolagen, który jest niezbędny dla jędrnej skóry. Przeciętna osoba traci około jednego procenta swojego kolagenu każdego roku po ukończeniu 30 roku życia. A zanim osiągną 40 lat, liczba ta wzrasta nawet do dziesięciu procent.

Choć utrata blasku i elastyczności jest naturalna, jej posiadanie może być krępujące. Ponadto, obwisła skóra może negatywnie wpływać na poczucie własnej wartości. Nie powinno to jednak stanowić przeszkody w osiąganiu celów życiowych.

Cukier i alkohol powodują rozpoczęcie procesu starzenia poprzez uszkodzenie kolagenu w skórze. To sprawia, że pod wpływem stresu ma ona mniejszą zdolność do odbijania się od podłoża i rozciąga skórę. To z kolei powoduje powstawanie zmarszczek i cienkich linii, które są powszechnymi oznakami starzenia się. Aby uniknąć zwiotczenia skóry, jedz produkty, które utrzymują stały poziom cukru we krwi.

Cukier i alkohol również przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w organizmie. Spożywanie tych substancji może nasilić ból stawów i zwiększyć ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów. Stan zapalny powoduje również szybsze starzenie się skóry. Ponadto nadmiar cukru łączy się z białkami w Twoim krwiobiegu i tworzy toksyczne substancje zwane „AGEs”, które mogą uszkodzić kolagen i elastynę w skórze.

Złe nawyki związane ze stylem życia

Obwisła skóra może być spowodowana przez wiele czynników zewnętrznych, takich jak dieta, którą stosujemy i zanieczyszczenia środowiska, na które jesteśmy narażeni. Warunki te prowadzą do stresu oksydacyjnego, który może przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry. Zanieczyszczenia, ekspozycja na promieniowanie UV i niezdrowa dieta zwiększają produkcję wolnych rodników. Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie skutków stresu oksydacyjnego, w tym spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty.

Oprócz niezdrowych nawyków żywieniowych, zwiotczała skóra może być również spowodowana zespołem Ehlersa-Danlosa, rzadkim zaburzeniem tkanki łącznej. W tym schorzeniu produkcja kolagenu nie przebiega prawidłowo, co skutkuje obwisłą skórą. Podnoszenie ciężarów to jeden ze sposobów na zwiększenie masy mięśniowej i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia obwisłej skóry. Inną alternatywą jest pilates, który polega na wykonywaniu kontrolowanych ruchów w celu wzmocnienia ciała.

Niewystarczająca ilość snu i zbyt duża ekspozycja na słońce to dwa inne kluczowe czynniki przyczyniające się do obwisłej skóry. Brak snu powoduje, że organizm wytwarza nadmiar kortyzolu, który wywołuje stany zapalne oraz rozbija kolagen i elastynę. Dodatkowo, zbyt duża ekspozycja na słońce może prowadzić do raka skóry. Promienie ultrafioletowe pochodzące ze słońca uszkadzają włókna kolagenu i elastyny, co powoduje przedwczesne starzenie się. Pamiętaj o codziennym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, aby chronić swoją skórę.

Zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa może również pomóc zmniejszyć skutki zwiotczałej skóry. Ponadto, suplementy kolagenowe mogą zastąpić kolagen, który Twój organizm utracił. Suplementy te występują w formie kapsułek, tabletek, a nawet napojów. Udowodniono, że uzupełnianie kolagenu poprawia elastyczność skóry. Ponadto, witamina C jest przeciwutleniaczem i może również pomóc w promowaniu produkcji kolagenu.

Podobne tematy