Do jakiego wieku rosną piersi?

Piersi kobiet rosną, gdy ich ciało uwalnia estrogen. Wzorce wzrostu są w dużej mierze zdeterminowane przez genetykę, ale ćwiczenia mogą poprawić rozwój piersi. Czas rozwoju piersi jest również w dużej mierze uwarunkowany genetycznie. Pierwszą zauważalną oznaką wzrostu piersi są guzki wielkości niklu pod brodawką sutkową. Są to tzw. pączki piersi. W tym czasie powiększa się również otoczka, czyli ciemniejsza skóra otaczająca sutek. Około 10 roku życia rozpoczyna się etap II Tannera.

Ciało kobiety produkuje estrogen

Ciało kobiety naturalnie produkuje estrogen, hormon, który odgrywa ważną rolę w zdrowiu reprodukcyjnym. Jajniki produkują większość tego hormonu, jest on również produkowany w małych ilościach przez nadnercza i tkankę tłuszczową. Pełni on wiele funkcji, w tym utrzymuje układ rozrodczy i wpływa na masę kostną. Jest również odpowiedzialny za powodowanie wzrostu włosów łonowych.

Estrogen jest produkowany w jajnikach, nadnerczach i łożysku, przy czym jajniki produkują go najwięcej w okresie rozrodczym. Po przedostaniu się do krwiobiegu wiąże się z receptorami estrogenowymi w całym organizmie. Receptory te znajdują się w różnych tkankach w całym organizmie, w tym w piersiach.

Estrogen jest odpowiedzialny za wzrost piersi

W okresie rozrodczym organizm produkuje żeński hormon płciowy znany jako estrogen, który jest odpowiedzialny za wzrost piersi. Kobiety, które są młode lub nigdy nie miały dziecka są mniej narażone na rozwój raka piersi, ale starsze kobiety są bardziej narażone na jego rozwój.

Istnieje wiele różnych sposobów mierzenia ilości estrogenu w próbce tkanki piersi. W większości badań wykorzystano tkankę pochodzącą od pacjentek z rakiem piersi, ale w niektórych zastosowano tkankę z odległych obszarów piersi, która jest uważana za normalną. To komplikuje porównania, ponieważ hormony w odległej tkance mogą być inne niż w bezpośrednim obszarze. Ponadto bardzo trudno jest zmierzyć estrogeny w małych próbkach, a także w niskich stężeniach, więc wyniki tych badań mogą nie być reprezentatywne dla rzeczywistych ilości w zdrowej tkance piersi.

Wzrost piersi rozpoczyna się po uwolnieniu przez jajniki zalewu estrogenów. Tempo wzrostu i ostateczny rozmiar piersi są w dużej mierze dziedziczne. Pierwszą oznaką wzrostu piersi jest pojawienie się pod brodawką sutkową guzków wielkości niklu, które nazywane są pączkami piersi. Jednocześnie powiększa się obszar otaczający sutek (otoczka), który jest ciemniejszy niż reszta skóry. Nazywa się to stadium II Tannera i rozpoczyna się około 10-11 roku życia.

Wzorce wzrostu są w dużej mierze zdeterminowane przez genetykę

Genetyka odgrywa główną rolę we wzorcach wzrostu piersi. Dobrze zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna są ważne w promowaniu zdrowego rozwoju tkanki piersi. Genetyka wpływa również na czas dojrzewania. Dziewczęta zazwyczaj kończą okres dojrzewania w młodszym wieku niż chłopcy.

Ćwiczenia mogą pomóc w rozwoju piersi

Ćwiczenia ukierunkowane na mięśnie piersiowe mogą pomóc w rozwoju większych piersi. Jednym z ćwiczeń, które w szczególności celują w ten obszar jest prasa motylkowa. To ćwiczenie pracuje mięśnie piersiowe, dając im pchnięcie od ciężarków. Wykonywanie go z hantlami da ci niewielki „lifting” klatki piersiowej, ale pamiętaj, by uważnie śledzić wskazówki, by nie nadwyrężyć mięśni piersiowych.

Podczas gdy rzeczywisty rozmiar piersi nie zwiększy się poprzez ćwiczenia, zwiększy on rozmiar mięśni piersiowych, które znajdują się pod tkanką piersiową. Kolejną korzyścią z ćwiczeń jest ich zdolność do poprawy ogólnego stanu zdrowia piersi. Według metaanalizy opublikowanej w Methods in Molecular Biology, ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu lub nawet odwróceniu raka piersi.

Zmiany wielkości piersi podczas menopauzy

Gdy kobieta zbliża się do menopauzy, zauważy wiele zmian w swoim ciele, w tym zmiany wielkości piersi. W tym czasie poziom estrogenów znacznie spada, a tkanka gruczołowa w piersiach zaczyna się kurczyć i staje się mniej gęsta. To powoduje, że piersi tracą swoją pełność i stają się bardziej obwisłe.

Ważne jest, aby być wrażliwym na te zmiany i szukać pomocy medycznej u wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Na szczęście dostępne są zabiegi, które mogą pomóc kobietom w radzeniu sobie ze zmianami rozmiaru piersi podczas menopauzy. Przede wszystkim noszenie odpowiedniego biustonosza może zmienić wygląd piersi kobiety, a dopasowanie biustonosza może pomóc jej wyglądać najlepiej.

Zmiany hormonalne, które towarzyszą menopauzie, mogą prowadzić do bólu w piersiach. U niektórych kobiet może to również powodować migreny. Aby pomóc złagodzić ból, warto nosić wygodny biustonosz, który jest odpowiednio dopasowany. Wybierz również taki z szerokimi ramiączkami, które pomogą rozłożyć ciężar ciała na ramiona. Szersze ramiączka zapobiegną również nierównomiernemu naciskowi na mięśnie szyi.

Podobne tematy