Powikłania operacji podniesienia piersi

Podniesienie piersi to zabieg chirurgiczny mający na celu zmianę kształtu tkanek piersi i sutków. Lekarz usunie nadmiar skóry, przesunie sutki do góry, a następnie zamknie nacięcia taśmą chirurgiczną, klejem do skóry i szwami. Operacja trwa zazwyczaj od dwóch do trzech godzin i tego samego dnia można wrócić do domu. W miejscach nacięć zostaną umieszczone małe rurki w celu odprowadzenia nadmiaru krwi.

Nadmierna utrata krwi

Chociaż nadmierne krwawienie po operacji podniesienia piersi jest rzadkie, jest to ważne powikłanie, którego pacjentki powinny być świadome. Może ono prowadzić do zasinienia i powolnego powrotu do zdrowia. Krew może również gromadzić się pod skórą i powodować krwiak, który będzie wymagał dodatkowej operacji w celu odprowadzenia krwi. Pacjenci, którzy przyjmują leki zwiększające ryzyko krwawienia, powinni poinformować chirurga o swoich aktualnych lekach na dwa tygodnie przed zabiegiem.

Nadmierna utrata krwi po operacjach podniesienia piersi może wynikać z kilku różnych przyczyn. Niektóre przyczyny to niekontrolowana utrata krwi, oddzielenie się rany lub infekcja. Problemy te mogą prowadzić do powstania tkanki bliznowatej i bólu po operacji. Nadmierne krwawienie może również prowadzić do krwawienia wewnętrznego, zwanego seroma. W takim przypadku chirurg może być zmuszony do usunięcia martwej skóry lub ponownego zszycia nacięcia. W niektórych ciężkich przypadkach seroma może utworzyć się wewnątrz piersi, co może prowadzić do gangreny i infekcji – te dane są udostępnione przez portal rabatula.pl.

Niektóre pacjentki po podniesieniu piersi doświadczają nadmiernej utraty krwi po operacji, zwłaszcza po znieczuleniu. Krew może również powodować zakrzepicę żył głębokich, która powoduje zakrzepy krwi. Aby temu zapobiec, często stosuje się pończochy sekwencyjne. Pacjenci mogą brać prysznic po operacji, ale powinni unikać szorowania wzdłuż nacięcia. Przez kilka tygodni po zabiegu pacjenci powinni liczyć się z wystąpieniem pewnych siniaków i obrzęków.

Czas trwania wybranego zabiegu podniesienia piersi wynosi zazwyczaj od dwóch do ośmiu godzin, ale może trwać dłużej. Pacjentki, które wymagają okołooperacyjnej transfuzji krwi powinny być odpowiednio przebadane pod kątem obecności czerwonych krwinek. Idealny stosunek próby krzyżowej do transfuzji wynosi 1:1. Realistyczny stosunek to 2:1 lub 3:1. Odpowiada to współczynnikowi transfuzji pomiędzy 30 a 50%.

Rozejście się ran

Rozejście się ran jest częstym powikłaniem operacji podniesienia piersi. Dochodzi do niego, gdy brzegi nacięcia rozdzielają się. W normalnym procesie gojenia się rany organizm wykorzystuje specjalne komórki zwane fibroblastami, które pomagają połączyć brzegi rany. Komórki te wytwarzają nową tkankę, która staje się mocniejsza i mniej krucha. Zdarzają się jednak sytuacje, w których rana znacznie się rozdziela. Takie przypadki mogą wymagać dodatkowej operacji.

Może to spowodować dłuższy czas rekonwalescencji u kobiety. Ponadto może spowodować asymetrię piersi po operacji. Niezależnie od tego, czy tak jest, czy nie, pacjentki muszą utrzymywać nacięcie w czystości i wilgotności, aby zminimalizować ryzyko oddzielenia się rany. Pacjentki powinny jak najszybciej skonsultować się z chirurgiem w przypadku oddzielenia się rany.

Innym czynnikiem ryzyka oddzielenia rany jest infekcja. Infekcje mogą uniemożliwić prawidłowe zszycie i mogą prowadzić do rozerwania skóry. Aby temu zapobiec, zaleca się stosowanie antybiotyków. Pacjenci powinni również praktykować dobrą higienę, aby uniknąć infekcji. Chirurg plastyczny może również wymagać oczyszczenia miejsc nacięć. Chociaż rzadko jest to konieczne, ponowne zszycie rany nie jest idealnym rozwiązaniem i może zwiększyć ryzyko infekcji. Jeśli tak się stanie, pacjenci mogą być zmuszeni do poddania się dodatkowej operacji lub zastosowania antybiotyków.

Pacjenci z historią słabego gojenia się ran mogą być również narażeni na ryzyko oddzielenia się rany. Problem ten jest często spowodowany zbyt dużą ilością skóry usuniętej podczas operacji. Aby uniknąć tego problemu, dr Rahban stosuje konserwatywne podejście podczas operacji brzuszków. Upewnia się, że w nacięciu pozostała wystarczająca ilość tkanki do prawidłowego zamknięcia. Jeśli nie ma wystarczającej ilości tkanki, może on nie zalecić wykonania brzuszków dla pacjenta.

Martwica

Jeśli zauważysz guzek po operacji podniesienia piersi, możesz mieć martwicę tłuszczu. Stan ten występuje, gdy komórki tłuszczowe w piersi nie otrzymują już odpowiedniego przepływu krwi z powodu stanu zapalnego. Może wystąpić po mastektomii, operacji zmniejszenia piersi lub po radioterapii. Często występuje w piersi i może powodować grudki, zmiany w skórze, a nawet torbiele ropne. Chociaż stan ten nie jest nowotworowy, jego objawy mogą być mylące.

Leczenie martwicy tłuszczu po operacji podniesienia piersi zależy od tego, czy jest ona ograniczona do małego obszaru, czy też jest rozległa. Małe ilości martwicy tłuszczu rozpuszczają się samoistnie w ciągu kilku miesięcy, natomiast większe mogą być bolesne i zniekształcać wygląd piersi. W zależności od wielkości martwicy tłuszczu chirurg plastyczny może wykonać zabieg liposukcji lub niewielką rekonstrukcję płatową w celu jej usunięcia.

Chirurg plastyczny musi być świadomy wszelkich czynników ryzyka, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia martwicy tłuszczowej. Wiadomo, że palenie tytoniu, cukrzyca i rak piersi zwiększają ryzyko u kobiety. Ponadto, każdy uraz piersi może uszkodzić tkankę tłuszczową. Dlatego ważne jest, aby omówić z chirurgiem swoją historię medyczną i czynniki ryzyka.

W niektórych przypadkach może dojść do martwicy skóry po operacji podniesienia piersi. Choć zdarza się to rzadko, należy pamiętać, że stan ten może opóźnić proces gojenia. Może również prowadzić do zakażenia bakteryjnego, co może mieć negatywne skutki. W ciężkich przypadkach, martwica może wymagać operacji usunięcia martwej tkanki. Chirurg plastyczny może również usunąć implanty piersi lub płaty tkankowe w celu leczenia tego stanu.

Zmiany w odczuciach

Po operacji podniesienia piersi pacjentki często odczuwają zmiany w odczuciach. Jest to spowodowane tymczasowymi zmianami w nerwach w okolicy piersi. Operacja może również uszkodzić mielinę otaczającą nerwy. Powoduje to utratę części lub całości czucia, ale nerwy regenerują się w organizmie w ciągu dwóch lat lub mniej.

Wielkość implantów piersi użytych w zabiegu określi ilość drętwień lub zmian w odczuwaniu. Mniejsze implanty wymagają mniejszego rozcięcia, co zmniejsza szanse na przerwanie nerwów obwodowych piersi. Jednak duże implanty mogą zmienić odczucia. Pacjentki, które rozważają ten rodzaj operacji, powinny skonsultować się z chirurgiem przed wyborem rozmiaru implantów.

Chociaż operacja podniesienia piersi jest doskonałą procedurą, pacjentki powinny poświęcić czas na odzyskanie sił po zabiegu. Powinny one dokładnie przestrzegać instrukcji pooperacyjnych dostarczonych przez chirurga, aby zminimalizować ryzyko i zmaksymalizować wyniki. Wytyczne te mogą obejmować odpoczynek, dietę i leki. Mogą one również obejmować stosowanie bielizny podtrzymującej i unikanie pewnych aktywności fizycznych. Chirurg może również zalecić techniki lekkiego masażu lub suplementy diety, które pomogą przywrócić czucie sutka.

Wiele kobiet martwi się utratą wrażliwości sutków po operacji piersi. Należy pamiętać, że zmiany te są zazwyczaj tymczasowe i nie trwają zbyt długo. Nerwy w piersi są niezwykle wrażliwe i mogą wpływać na odczuwanie sutków.

Zakłócenia w karmieniu piersią

Długo utrzymujący się mit, że operacja podniesienia piersi przeszkadza w karmieniu piersią, nie jest prawdą. Sutek i gruczoły mleczne nie są rozdzielane podczas zabiegu, więc nerwy regulujące produkcję mleka nie są zakłócane. Co więcej, brodawka jest repozycjonowana z wielką starannością, więc przewody mleczne nie są zwykle naruszane.

Istnieje jednak kilka powikłań, które mogą zakłócić karmienie piersią po operacji podniesienia piersi. Niektóre komplikacje mogą powodować przedłużające się obrzęki, co może zmniejszyć produkcję mleka. Ponadto tkanka bliznowata i przerwane kanały mogą zakłócać odpływ mleka. Oznacza to, że mleko może nie „wchodzić” tak szybko jak przed operacją. Ponadto obszary produkujące mleko mogą w końcu przestać funkcjonować, a podaż mleka może stać się niewystarczająca.

Jeśli karmisz piersią, powinnaś omówić kwestie związane z karmieniem piersią ze swoim chirurgiem plastycznym. Wielu chirurgów plastycznych umieszcza implanty lub zmniejsza tkankę piersi w taki sposób, aby nie kolidowały one z przewodami mlecznymi. Jeśli jednak zamierzasz poddać się operacji piersi, porozmawiaj ze swoim chirurgiem o tej obawie przed zabiegiem.

Na szczęście karmienie piersią po operacji podniesienia piersi nie jest rzadkością. Karmienie piersią może być trudnym procesem po operacji podniesienia piersi, ale większość kobiet jest w stanie kontynuować karmienie piersią po tym zabiegu. Blizny chirurgiczne i tkanka bliznowata nie są tak duże, aby przeszkadzały w produkcji mleka w piersiach. Chirurg plastyczny może również zalecić preparat do karmienia piersią, aby zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze.

Trwałe blizny

Istnieje kilka sposobów zapobiegania trwałym bliznom po operacji podniesienia piersi. Pierwszym z nich jest rozpoczęcie leczenia blizn jak najszybciej po zabiegu. Może to obejmować silikonowe paski samoprzylepne lub żele. Mogą one pomóc zminimalizować blizny i zapobiec swędzeniu. Produkty te są dostępne w lokalnych drogeriach. Inne metody obejmują terapię laserową.

Technika chirurgiczna jest kolejnym ważnym czynnikiem w minimalizacji blizn po operacji podniesienia piersi. Niektóre metody dają mniej widoczne blizny, podczas gdy inne dają bardziej widoczne blizny. Przed wyborem najlepszej techniki podniesienia piersi, omów swoje obawy z chirurgiem plastycznym. Twój chirurg wyjaśni, które techniki są dla Ciebie najlepsze i pokaże Ci, czego możesz się spodziewać, jeśli chodzi o blizny.

Chociaż po operacji podniesienia piersi blizny pozostaną czerwone i grudkowate, z czasem zbledną. Jednak w pierwszych miesiącach po zabiegu blizny będą bardziej widoczne. Zanikanie blizn może trwać do dwóch lat, w zależności od rodzaju zabiegu i koloru skóry pacjentki.

Mayo Clinic zaleca rzucenie palenia przed operacją podniesienia piersi, aby zminimalizować blizny. Wreszcie ważne jest, aby unikać ekspozycji na słońce, ponieważ może ono sprawić, że blizny będą bardziej widoczne.

Podobne tematy