Torbiele w piersiach – co robić?

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć torbiele w piersi, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, jaki typ masz. Możesz szukać torbieli prostych, torbieli złożonych, mikrogruczolaków i włókniaków. Cysty mogą być łagodne lub złośliwe.

Mikrocysty

Istnieje kilka opcji dostępnych w leczeniu skupionych mikrocyst piersi. Pierwszym krokiem jest wizyta u radiologa. Wstępna ocena zmiany może być łagodna, ale konieczna może być druga opinia. Na szczęście większość tych zmian jest łagodna.

Objawy tych guzków są często trudne do wykrycia, a Ty możesz ich początkowo nie czuć. Często kobiety nie zauważają nowych guzków w piersiach, chyba że miały już kilka torbieli. Jednak nadal warto regularnie wykonywać badania przesiewowe, aby upewnić się, że w piersi nie ma żadnych nieprawidłowości.

Objawy torbieli zależą od ich wielkości, kształtu i lokalizacji. Zazwyczaj mała torbiel jest zbyt mała, by ją wyczuć, ale większa jest twarda i może uciskać pierś. Często guzki nie są widoczne gołym okiem, ale mogą być wykryte podczas rutynowej mammografii.

Złożone torbiele

Jeśli masz podejrzaną torbiel na piersi, prawdopodobnie będziesz chciała od razu udać się do lekarza. Większość torbieli jest łagodna i ma kilka milimetrów średnicy. Mogą nie powodować żadnych objawów i będą widoczne na mammografii lub USG. Zazwyczaj są gładkie, okrągłe i mają czarny kolor. Jednak niektóre torbiele mogą mieć cechy, które utrudniają ich wykrycie i może być konieczne poddanie się dodatkowym badaniom. Lekarze określają je jako torbiele złożone.

Złożone torbiele są zazwyczaj ściśle monitorowane. Zalecane są kontrolne badania obrazowe co 6-12 miesięcy, a w niektórych przypadkach wykonywana jest powtórna biopsja. W przypadku braku zmian lekarz może zalecić chirurgiczne usunięcie torbieli. Jeśli torbiel nie powoduje żadnych dolegliwości, kontrolne badania obrazowe mogą nie być konieczne.

Podczas gdy większość torbieli jest łagodna i nie powoduje objawów, bardziej skomplikowane torbiele mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia raka piersi. W rzeczywistości około 30 procent przypadków raka piersi przypisano osobom, które wcześniej miały łagodne choroby piersi. Dlatego ważne jest, aby poddać się badaniom przesiewowym w kierunku raka piersi, jeśli masz skomplikowaną torbiel.

Mikrogruczolaki

Mikrogruczolaki w torbielach piersi mogą być bardzo trudne do leczenia, a najlepszą opcją może być operacja przezklinowa. Operacja ta może leczyć mikrogruczolaki w piersi bez ingerencji w zatokę jamistą. Jego długoterminowy wskaźnik wyleczenia wynosi około 80-90%. Może upłynąć kilka lat, zanim poziom hormonów wróci do normy.

Mikrogruczolaki, które mają mniej niż 10 milimetrów średnicy, są zazwyczaj guzami łagodnymi. Z kolei makrogruczolaki, które są większe niż 10 milimetrów, częściej powodują objawy. Ponieważ rosną one w szybszym tempie niż mikrogruczolaki, istnieje większe prawdopodobieństwo ich nawrotu i mogą dotyczyć innych obszarów ciała.

Fibroadenomas

Jeśli masz torbiele w piersi, lekarz może zalecić wykonanie biopsji. Biopsja jest zabiegiem polegającym na usunięciu z piersi niewielkiego fragmentu tkanki w celu zbadania, czy jest to włókniak czy inny rodzaj raka. Biopsję wykonuje się przez cienką igłę wprowadzoną do piersi i usuwa się próbkę tkanki. Jeśli włókniak jest mały i nie ma otaczającej go tkanki, może nie wymagać leczenia.

Jeśli włókniak szybko rośnie lub jest większy niż dwa centymetry, może być konieczna operacja, aby go usunąć. Usunięty guz może zostać wysłany do laboratorium w celu przeprowadzenia badań. Jeśli włókniak nie jest rakiem, może się zmniejszyć bez leczenia, ale powinnaś nadal poddawać się regularnym badaniom mammograficznym, aby mieć pewność, że nie rozprzestrzenia się.

Ponieważ włókniaki są łagodne, często są mylone z innymi zmianami w piersiach. Może być konieczna biopsja, aby określić rodzaj włókniaka i czy jest on złośliwy. Jest to jednak rzadkie.

Włókniakowate zmiany w piersiach

Włókniakowate zmiany w piersiach nie są stanem zagrażającym życiu, ale jeśli odczuwasz objawy takie jak guzki w piersi, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Lekarz może wykonać badanie ultrasonograficzne i mammograficzne, aby zdiagnozować ten stan. Jeśli zmiany w piersi są znaczne, lekarz może zalecić wykonanie biopsji piersi. Leczenie zmian włóknistych w piersiach może obejmować przyjmowanie środków przeciwbólowych bez recepty i noszenie dobrze dopasowanego biustonosza.

Włókniste zmiany w piersiach występują, gdy tkanka piersi staje się zgrubiała i gruba, co powoduje, że piersi puchną lub są grudkowate. Mogą również tworzyć torbiele. Objawy piersi fibrocystycznych często ustępują wraz z cyklem miesiączkowym.

Zmiany włókniste piersi nie zagrażają życiu, ale mogą być niekomfortowe. Guzki są zwykle zlokalizowane na górnej i spodniej stronie piersi i może im towarzyszyć ból. Większość kobiet po raz pierwszy zauważa zmiany włókniste w piersiach w wieku 30 lat, kiedy poziom hormonów zaczyna się wahać.

Symptomy

Istnieje kilka różnych objawów torbieli piersi. Najczęstszym z nich jest pojawienie się okrągłego, gąbczastego guzka w piersi. Może on być miękki w dotyku, jak duży pęcherz, ale może też być twardy i powodować ucisk. Choć większość torbieli jest nieszkodliwa, najlepiej zasięgnąć porady lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe zmiany w kształcie lub wielkości torbieli.

Cysta piersi to łagodny worek wypełniony płynem, który pojawia się jako okrągły lub owalny guzek. Łatwo się przesuwają, są twarde i mogą być lekko przebarwione, żółtawe lub bezbarwne. Mogą zwiększać swoją wielkość lub zmniejszać tkliwość przed i po miesiączce. Objawom torbieli piersi może towarzyszyć wydzielina. Wydzielina ta może być przezroczysta, żółta, słomkowa lub ciemnobrązowa.

Jeśli objawy nie ustępują, lekarze mogą zasugerować wykonanie aspiracji cienkoigłowej w celu zdiagnozowania torbieli. Procedura ta usunie płyn z torbieli, co spowoduje wyeliminowanie torbieli i złagodzenie związanych z nią objawów. Jeśli torbiel utrzymuje się po usunięciu płynu, konieczne może być wykonanie biopsji w celu potwierdzenia jej obecności.

Diagnoza

Diagnoza torbieli piersi odbywa się poprzez badanie zmienionego obszaru za pomocą mammografii lub USG. Jeśli torbiel zostanie wykryta, wykonuje się aspirację cienkoigłową w celu usunięcia płynu z obszaru objętego zmianami. Chociaż metoda ta nie jest lekarstwem na torbiele, jest to ważny pierwszy krok. Jeśli płyn jest przejrzysty i bezbarwny, jest to niezawodny znak, że torbiel jest łagodna. Jeśli jednak jest on krwawy lub ma słomkowy kolor, konieczne są dalsze badania.

Kobiety w wieku 40 i 50 lat są najbardziej narażone na rozwój torbieli piersi. U około jednej trzeciej kobiet w pewnym momencie życia pojawiają się torbiele. Większość torbieli jest nieszkodliwa i ustępuje samoistnie. Jednak 1 na 1000 torbieli może być siedliskiem guza. Aby potwierdzić, czy torbiel jest łagodna, lekarz wykona badanie ultrasonograficzne i zbada ją pod mikroskopem.

USG pomaga lekarzom diagnozować torbiele w piersiach poprzez określenie ich rodzaju. Torbiele są jamami wypełnionymi płynem i mogą być gładkie lub szorstkie, okrągłe lub owalne. Mogą być wypełnione przezroczystym lub żółtym płynem. Mogą powodować ból lub tkliwość i mogą zwiększać swój rozmiar tuż przed miesiączką.

Leczenie

W przypadku torbieli piersi dostępnych jest kilka opcji leczenia. Niektóre torbiele nie wymagają leczenia i mogą ustąpić samoistnie. Jednak inne mogą wymagać usunięcia chirurgicznego. Procedury te mają swoje własne ryzyko i skutki uboczne. Leczenie torbieli piersi rozpoczyna się od dokładnego badania i diagnozy. Torbiele piersi są zwykle klasyfikowane na podstawie wielkości. Torbiele mniejsze niż dwa centymetry są uważane za mikro torbiele, natomiast te większe niż pięć centymetrów są klasyfikowane jako makro torbiele.

Często kobiety decydują się na leczenie naturalne. Kilka olejów, w tym olej z czarnych nasion i olej z wiesiołka, są skuteczne w łagodzeniu bólu i obrzęku. Kurkuma jest kolejnym skutecznym leczeniem, które pomaga zmniejszyć stan zapalny. Niektóre kobiety stosują również okłady z lodu i ciepłe kompresy, aby złagodzić dyskomfort związany z torbielami.

Aspiracja cienkoigłowa to kolejna metoda leczenia torbieli. Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj poprzez wprowadzenie cienkiej igły do guzka i próbę usunięcia z niego płynu. Zabieg ten wykonywany jest pod kontrolą ultrasonograficzną. Płyn, który jest usuwany z piersi potwierdzi, czy guzek jest torbielą czy nie. Jeśli torbiel jest łagodna, żadne dalsze badania ani leczenie nie będą konieczne.

Podobne tematy