Czy piersi mogą być twarde – opinia lekarzy

Wiele kobiet ma pytania dotyczące swoich piersi. Mogą myśleć, że mają guza lub guzek, ale prawda jest taka, że guzki i torbiele w piersiach są całkowicie normalne i nie powodują raka. Na szczęście większość torbieli i włókniaków jest łagodna i nie wymaga leczenia.

Torbiele nie powodują raka

Torbiele piersi to zwykłe wypełnione płynem worki, które zwykle nie powodują raka. Mogą być małe i niewidoczne bez badania obrazowego lub mogą urosnąć do dużych rozmiarów. Istnieją dwa główne rodzaje torbieli: proste i złożone. Proste torbiele mają gładkie ściany i płyn wewnątrz; złożone torbiele mają grube ściany i mogą zawierać ciało stałe. Aby potwierdzić, czy torbiel jest łagodna czy rakowa, konieczne jest wykonanie biopsji.

Torbiele piersi nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi, ale mogą utrudniać znalezienie guzka w piersi. Jeśli masz wiele torbieli lub zauważysz, że często pojawiają się nowe, powinnaś zgłosić się do specjalisty chorób piersi. Chociaż proste torbiele nie stanowią ryzyka rozwoju raka piersi, bardziej złożone torbiele mogą zwiększyć to ryzyko. Kobieta z wieloma torbielami powinna co roku poddawać się badaniom przesiewowym. Kobiety z rodzinną historią torbieli powinny również rozważyć poddanie się badaniom przesiewowym w przypadku pojawienia się nowych guzków w piersiach.

Chociaż eksperci nie są pewni dokładnej przyczyny powstawania torbieli w piersiach, uważają, że mogą być one wynikiem comiesięcznej menstruacji. Zazwyczaj lekarz kobiety przeprowadza badanie fizyczne, badania obrazowe i biopsję, aby wykluczyć guz nowotworowy. Biopsja może być również konieczna, jeśli torbiel jest duża lub skomplikowana. W niektórych przypadkach torbiel może być łagodna i zniknąć sama.

Chirurgiczne usunięcie jest opcją dla usunięcia torbieli. Polega ono na wprowadzeniu cienkiej igły do guzka piersi i próbie odprowadzenia płynu. Do prowadzenia igły często wykorzystuje się ultrasonografię. Jeśli płyn wyjdzie czysty, potwierdza to, że torbiel jest łagodna. Jeśli jest on krwawy lub słomkowy, konieczne są dalsze badania.

Większość torbieli w piersi jest łagodna. Niektóre z nich mogą mieć charakter nowotworowy, jednak zdecydowana większość jest łagodna. Należy jednak niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, jeśli masz guzek, który trudno wyczuć palcami. Lekarz od piersi będzie w stanie określić, czy jest on rakowy, czy nie. Jeśli masz torbiel w piersi, powinnaś poddać się biopsji, aby ustalić, czy jest ona rakowa.

Włókniaki nie powodują raka

Włókniaki to łagodne narośla w piersiach, które zwykle nie powodują objawów. Mogą one występować w jednej lub obu piersiach. Większość włókniaków nie powoduje raka, ale te, które są większe lub mają inne zmiany w tkance piersi, mogą zwiększyć ryzyko. Osoby z historią raka piersi mogą być również na zwiększone ryzyko rozwoju rakowego fibroadenoma. Chociaż te narośla są łagodne, nadal powinny być regularnie kontrolowane przez lekarza.

Najczęstszą formą włókniaka jest włókniak prosty. Te narośla są zwykle okrągłe lub owalne i mają wyraźną granicę. Guzy te zazwyczaj nie powodują raka i są łagodne, co oznacza, że nie wymagają leczenia. Niektóre włókniaki wymagają jednak leczenia, aby zapobiec ich powiększaniu się.

Większość kobiet z włókniakami ma tylko jednego włókniaka. Jednak niektóre kobiety mogą mieć wiele guzów w obu piersiach. Włókniaki nie powodują raka, ale diagnoza może dać Ci spokój i pomóc wykluczyć inne choroby, które mogą być obecne.

Mammografia jest często wykorzystywana do diagnozowania włókniaków. Zapewniają one doskonały widok tkanki piersi i są przydatne w badaniach przesiewowych. Jednak niektóre włókniaki mogą być trudne do odróżnienia od innych rodzajów tkanki piersi, takich jak guzy phyllodes. W większości przypadków, fibroadenoma zniknie na własną rękę. Po osiągnięciu wieku menopauzy skurczy się i przestanie rosnąć.

Przyczyna powstawania włókniaków nie jest znana. Wiadomo jednak, że często pojawiają się one u kobiet w okresie dojrzewania lub ciąży. Ponadto mogą się kurczyć po menopauzie. Większość włókniaków jest prosta lub monomorficzna, ale niektóre są złożone i zawierają nieprawidłowe komórki. Ponadto złożone włókniaki zwykle dotykają starszych kobiet i mają bardziej skomplikowany wygląd.

Badacze znaleźli również związek między złożonymi włókniakami a zwiększonym ryzykiem rozwoju raka piersi. Związek ten nie występował u pacjentek z włókniakami niezłożonymi.

Włókniaki to łagodne schorzenie piersi

Włókniaki to łagodne guzy piersi, które rosną w tkance łącznej piersi. Zazwyczaj nie zwiększają one ryzyka wystąpienia raka piersi, ale mogą być bardzo uciążliwe. Włókniaki mogą rozwijać się w jednej lub obu piersiach i mogą mieć różny rozmiar i kształt. Są one również bezbolesne, choć sprawiają wrażenie gumowatych i mogą się poruszać przy dotknięciu.

Włókniaki rozwijają się, gdy tkanka gruczołowa rozrasta się nad płatem w piersi, tworząc solidny guzek. U młodych kobiet guzki te mogą być łatwe do wykrycia podczas badania fizycznego, ale u starszych kobiet do potwierdzenia diagnozy może być potrzebna biopsja igłowa.

Włókniaki są nieszkodliwe i często kurczą się same w ciągu kilku miesięcy lub lat. Mogą zwiększyć swój rozmiar podczas ciąży, karmienia piersią lub hormonalnej terapii zastępczej. Jednak zazwyczaj kurczą się do pierwotnego rozmiaru, gdy poziom hormonów w organizmie wraca do normy. Włókniaki są łatwe do wykrycia podczas badania fizycznego i mogą być nawet usunięte za pomocą operacji. Należy jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć włókniaka.

Jeśli jesteś zaniepokojona włókniakiem w piersi, dobrze jest zasięgnąć porady lekarza. Jeśli guzek jest większy niż trzy centymetry, zwykle trzeba go będzie usunąć chirurgicznie. Jeśli jednak nie powoduje on bólu, można zdecydować się na jego monitorowanie za pomocą regularnych badań piersi i badań obrazowych.

Włókniaki są na ogół nieszkodliwe, ale mogą powodować raka piersi. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania lub we wczesnej ciąży. Częstość występowania zmniejsza się z wiekiem, ale szacuje się, że 10% kobiet doświadczy włókniaka przynajmniej raz w życiu. Włókniaki są zwykle zbudowane z tkanki gruczołowej, która nadaje piersiom ich kształt i funkcję.

Interwencja chirurgiczna może być konieczna, jeśli włókniak jest duży, ma nieprawidłowy kształt lub jest zwapniały. Biopsja piersi może potwierdzić diagnozę. Biopsja wymaga miejscowego znieczulenia i polega na usunięciu niewielkiego fragmentu guzka. Chirurg wyśle próbkę do laboratorium w celu zbadania. Jeśli biopsja potwierdzi, że guzek jest łagodny, wówczas chirurg może wykonać operację lumpektomii (znaną również jako biopsja wycięcia), aby go usunąć. Operacja może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wielkości i lokalizacji włókniaka.

Posiadanie grudek w piersiach jest oznaką normalnej tkanki piersi

Możesz myśleć, że posiadanie grudek w piersiach jest oznaką złośliwego guza, ale większość grudek w piersiach nie jest nowotworowa. Mogą one być spowodowane łagodnymi guzami, torbielami lub infekcjami i powinny być zbadane przez lekarza. Guzki piersi mogą zmieniać rozmiar lub kształt, być bolesne lub w stanie zapalnym. Mogą dotyczyć obu piersi lub tylko jednej.

Guzki piersi są często nienowotworowe i w większości przypadków nie wymagają leczenia. Jednak niektóre kobiety są bardziej podatne na ich powstawanie niż inne. Jeśli w jednej lub obu piersiach pojawiają się guzki, warto udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Lekarz zapyta o lokalizację guzka i jego objawy, a także może zapytać, czy w rodzinie występowały przypadki raka piersi.

Guzki piersi mogą być dołeczkowate, wgłębione lub łuskowate i mogą być tkliwe. Jeśli guzki są bolesne, mogą to być torbiele. Lekarz może przeprowadzić badanie piersi i sprawdzić, czy w tkance piersiowej i pod pachami nie ma guzków. Lekarz może również zlecić badanie krwi lub pobrać próbkę tkanki piersi, aby sprawdzić, czy nie ma w niej nieprawidłowych komórek. Jeśli guzki są nadal obecne, lekarz może zlecić badanie ultrasonograficzne lub mammograficzne.

Oprócz raka piersi, guzki piersi mogą być również spowodowane przez łagodne guzy. Najczęstszymi łagodnymi guzkami piersi są torbiele. Powstają one, gdy gruczoły piersiowe kobiety produkują nadmiar płynu. Kobiety przed menopauzą, stosujące terapię hormonalną, są bardziej narażone na rozwój torbieli, ale mogą się one pojawić także u kobiet w każdym wieku. Torbiele mogą być bolesne i może im towarzyszyć gorączka i zmęczenie.

MRI, czyli rezonans magnetyczny, staje się coraz powszechniejszy w ocenie guzków piersi. Jest on bardziej czuły niż mammografia i ultradźwięki w wykrywaniu małych nieprawidłowości. Pozwala również lekarzom zobaczyć, czy dany obszar jest rakowy, ponieważ obraz torbieli będzie miał większy kontrast niż otaczająca tkanka.

Podobne tematy