Krioterapia włosów – opis zabiegu

Krioterapia włosów wykorzystuje ciekły azot do zamrożenia komórek włosa. Proces zamrażania powoduje tworzenie się kryształków lodu wewnątrz komórek i okazał się bardzo skuteczny w leczeniu rogowacenia aktynicznego. Oprócz zamrożenia komórek włosa, zabieg może powodować obrzęk i rumień.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z magazyndrogeria.pl

Ciekły azot jest stosowany w krioterapii włosów

Ciekły azot jest popularnym środkiem do leczenia zmian skórnych. Może być stosowany do leczenia brodawek, rogowacenia łojotokowego, piegów, brązowych plam, a nawet stanów przednowotworowych. Pomaga również w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik różowaty i okołoustne zapalenie skóry.

Metoda stosowana do dostarczania ciekłego azotu do skóry jest oparta na wielkości, rodzaju i głębokości zmiany. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wielkość i grubość naskórka oraz miejscowy przepływ krwi. Dostępne są różne techniki, w tym bezpośrednie rozpylanie, punktowe zamrażanie w określonym czasie oraz rozpylanie według wzoru obrotowego lub spiralnego.

W jednym badaniu klinicznym pacjenci z AA byli leczeni krioterapią ciekłym azotem. Wykazano, że zabieg ten zwiększa przepływ krwi i wywołuje wzrost włosów. Zabieg jest procedurą bezbolesną, trwającą od dziesięciu do dwudziestu minut. Po nim mogą nastąpić inne popularne zabiegi na wypadanie włosów, takie jak masaż skóry głowy i SkinPen(r) Microneedling.

Zabieg z użyciem ciekłego azotu może spowodować zaczerwienienie skóry i powstanie pęcherzyków. Są one tymczasowe i odpadną samoistnie po kilku dniach. Otaczająca skóra może być również przebarwiona lub pokryta strupami. Skóra zregeneruje się jednak w ciągu kolejnych dwóch do trzech tygodni. Pomimo ryzyka krwawienia, wynik kosmetyczny jest zazwyczaj dość dobry.

Ciekły azot jest również stosowany w leczeniu raka skóry. Jego wskaźnik wyleczenia wynosi ponad dziewięćdziesiąt procent. W niektórych przypadkach narośla mogą wymagać biopsji przed ich leczeniem. Często zabiegi z użyciem ciekłego azotu są bardziej skuteczne niż wycięcie. Jednak skuteczność krioterapii zależy od lokalizacji wzrostu i ukrwienia kreta. Jeśli pieprzyk ma głęboki korzeń, lepiej będzie go usunąć niż zamrozić.

Powoduje tworzenie się kryształków lodu wewnątrz komórek

Krioterapia wykorzystuje argon lub gaz azotowy do zamrażania chorych tkanek. Może być stosowana zewnętrznie na chore miejsce lub może być wykonywana wewnątrz ciała za pomocą krioprobów naprowadzanych obrazem. Proces zamrażania powoduje tworzenie się kryształków lodu wewnątrz komórki, które mogą zniszczyć prawie każdy rodzaj komórki.

Kriochirurgia może uszkadzać komórki poprzez różne mechanizmy, w tym tworzenie pozakomórkowych kryształów lodu, zwiększenie stężenia elektrolitów w otaczającej tkance i uszkodzenie naczyń krwionośnych. Ponieważ kryształki lodu tworzą się wewnątrz komórek, uszkadzają błony komórkowe.

Jest skuteczny w leczeniu actinic keratoses

Krioterapia jest metodą leczenia polegającą na zamrażaniu komórek skóry za pomocą ciekłego azotu. Jest ona uznawana za standardową terapię pierwszego rzutu w przypadku actinic keratoses w Australii. Procedura jest pokrywana przez Medicare, jeśli pacjent ma więcej niż 10 zmian. Ciekły azot osiąga temperaturę -50degC i bezpośrednio zamraża komórki.

Leczenie AK powinno być rozpoczęte wcześnie, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju transformacji złośliwej. Pacjenci z AK powinni być chronieni przed ekspozycją na promieniowanie UV poprzez noszenie filtrów przeciwsłonecznych. Powinni również poddać się terapii ukierunkowanej na pole. Zabiegi powinny być wybierane na podstawie różnych czynników, w tym wielkości obszaru dotkniętego chorobą. Krioterapia włosów może być skuteczną metodą leczenia rogowacenia aktynicznego, zwłaszcza tych, które dotyczą skóry głowy i mieszków włosowych.

Pacjenci z rogowaceniem aktynicznym powinni mieć wykonaną biopsję, zanim poddadzą się leczeniu. Zmiany te często charakteryzują się rozetkami czterech białych kropek, które znajdują się na mieszku włosowym. Sporadycznie zmianom tym towarzyszą inne formy rogowacenia aktynicznego, takie jak czerniak lub rak podstawnokomórkowy.

W niedawno przeprowadzonym badaniu krioterapia włosów była skuteczna w leczeniu rogowacenia aktynicznego. Jej wyniki wykazały 83% redukcję liczby zmian w ciągu dwóch miesięcy, a oczyszczenie ze zmian utrzymywało się do roku po zabiegu. Leczenie ma jednak skutki uboczne. U niektórych pacjentów może wystąpić rumień, łuszczenie się skóry. Inne działania niepożądane obejmują zapalenie skóry, ból i alergię.

Leczenie polega na zastosowaniu 5% roztworu 5-FU na dotknięty chorobą obszar skóry głowy. Pacjent powinien to robić dwa razy dziennie, przez dwa do czterech tygodni. W jednej sesji pacjent nie powinien nakładać więcej niż 500 cm2. Procedura nie leczy rogowacenia aktynicznego, a pacjent powinien poddać się regularnej obserwacji w celu monitorowania efektów.

Powoduje rumień i obrzęk

Krioterapia włosów może powodować reakcje niepożądane, w tym rumień i obrzęk. Reakcje te są spowodowane uwalnianiem histaminy. Rumień występuje najczęściej między dwunastą a trzydziestą szóstą godziną po zabiegu i może również prowadzić do obrzęku zwanego obrzękiem. Mogą się również tworzyć pęcherzyki surowicze. W ciągu kilku dni może się również rozwinąć wysięk. Czas rekonwalescencji zależy od miejsca, w którym przeprowadzono zabieg. Na przykład, jeśli zabieg wykonywany jest na twarzy, rekonwalescencja może trwać dłużej niż w przypadku dłoni i stóp.

Powoduje blizny

Krioterapia włosów jest popularnym sposobem leczenia przerzedzenia włosów, ale może powodować pewne skutki uboczne, w tym blizny. Zabieg nie jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów włosów. Może również powodować hiper lub hipo-pigmentację. Pacjenci, którzy poddają się tej procedurze, muszą być świadomi swojego koloru skóry i wrażliwości na światło. Najlepszymi kandydatami do krioterapii są osoby o jasnej skórze i obszarach o minimalnej pigmentacji.

Efekty uboczne mogą być niewielkie lub poważne i bardzo zróżnicowane. Na przykład, osoby poddające się krioterapii włosów mogą odczuwać ból i dyskomfort po zabiegu. Jednak efekty uboczne nie są zazwyczaj tak poważne jak w przypadku innych form utraty włosów. W ciężkich przypadkach może dojść do powstania blizn. Ponadto, u niektórych pacjentów mogą wystąpić pęcherze i białe plamy skóry w leczonym obszarze.

Po krioterapii na skórze głowy pozostanie bolesne uczucie kłucia i może powstać pęcherz. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast zdezynfekować to miejsce. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się wirusa brodawki. Można również oczekiwać, że na leczonym obszarze powstaną strupy. Po kilku tygodniach strupy te powinny odpaść.

Podobne tematy