Skóra twarzy – jak ją leczyć

Jeśli masz czerwone, suche plamy na twarzy, powinieneś wiedzieć, że mogą one być spowodowane przez różne choroby skóry. Oprócz powodowania czerwonego, suchego wyglądu, warunki te mogą również powodować nieznośną ilość swędzenia i ciepła. Aby zapobiec wystąpieniu tych problemów, należy starać się unikać stosowania produktów zawierających alkohol. Unikaj również produktów, które zawierają wazelinę i masło kakaowe.

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie krainapieknosci.pl

Unikanie produktów zawierających alkohol

Podczas gdy niektóre alkohole są dobrym wyborem dla niektórych typów skóry, nie zawsze są one odpowiednie dla Twojej twarzy. Alkohole mogą zniszczyć mikrobiom Twojej skóry i zakłócić jej naturalną barierę, zmniejszając zdolność skóry do samoregeneracji. Alkohole są również wysuszające, dlatego należy unikać ich w produktach do pielęgnacji skóry.

Jednym ze sposobów na wykrycie alkoholu w produktach do pielęgnacji skóry jest przeczytanie listy składników. Niektóre alkohole mają przytłaczający zapach. Inne są trudniejsze do wykrycia. Jeśli masz obawy co do zawartości alkoholu w danym produkcie, skonsultuj się z dermatologiem. Baza danych Skin Deep jest doskonałym źródłem informacji o tym, czy dany produkt zawiera alkohol, czy też nie.

Alkohole są używane do produkcji wielu produktów kosmetycznych, w tym kremów nawilżających i balsamów. Należy jednak pamiętać, że zawartość alkoholu w tych produktach może nie być taka sama jak alkoholu etylowego. Alkohole stosowane w produktach do pielęgnacji skóry pochodzą z substancji naturalnych, takich jak lanolina i kwas stearynowy. Alkohole są stosowane do zagęszczania kremów i maści.

Alkohol jest składnikiem wysuszającym, który może naruszać barierę ochronną skóry. Może również przyspieszyć proces starzenia się skóry poprzez uszkodzenie jej szlaków naprawczych. Alkohole również wysuszają skórę i mogą powodować zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Objawy te mogą być oznaką nadmiernego wysuszenia skóry.

Niektóre produkty zawierają duże ilości alkoholu i należy ich unikać, jeśli Twoja skóra jest tłusta. Toniki często zawierają alkohol, dlatego pamiętaj o sprawdzeniu składników, aby znaleźć taki o niskiej zawartości alkoholu. Mogą one być korzystne dla skóry tłustej, ale pamiętaj, aby ich unikać, jeśli masz skórę suchą lub wrażliwą.

Poza alkoholem, powinnaś również zwrócić uwagę na alkohole tłuszczowe. Substancje te są znane jako niedrażniące i mogą poprawić teksturę Twojej skóry i utrzymać jej nawilżenie. Alkohole tłuszczowe są dobre dla skóry twarzy, ale unikaj stosowania tych produktów, jeśli masz wrażliwą skórę.

Podczas gdy niektóre rodzaje alkoholi są bezpieczne dla skóry, inne mogą być szkodliwe dla Twojej twarzy. Alkohole są powszechnie stosowane w tonerach i żelowych kremach nawilżających. Często są wysuszające i zaburzają barierę ochronną skóry oraz jej mikrobiom. Alkohole zmniejszają również produkcję sebum w skórze.

Unikanie produktów wysuszających skórę

Najlepszym sposobem zapobiegania suchości skóry jest stosowanie bezzapachowych, hipoalergicznych produktów do pielęgnacji skóry. Unikaj produktów zawierających alkohol i retinoidy, które mogą pozbawić skórę naturalnych olejków. Innym sposobem na uniknięcie suchości skóry jest stosowanie nawilżacza. Przywróci to wilgoć w powietrzu i ułatwi nawilżanie twarzy.

Unikaj produktów zawierających alkohole denaturowane, które mogą wysuszać skórę i zaburzać jej funkcję barierową. Przykłady takich składników to alkohol benzylowy, etanol i alkohol izopropylowy. Niektóre produkty mogą zawierać alkohole tłuszczowe, które są korzystne dla skóry suchej.

Innym sposobem na uniknięcie suchości skóry jest ograniczenie ilości wody, którą spędzasz pod prysznicem. Powinieneś ograniczyć się do brania prysznica raz lub dwa razy dziennie, ponieważ dłuższe kąpiele mogą nasilić suchość. Ponadto, podczas kąpieli używaj bezzapachowego mydła. Substancje zapachowe są drażniące i mogą powodować suchość i swędzenie skóry. Dostępne są łagodne mydła nawilżające bez substancji zapachowych. Innym pomocnym składnikiem mydła są syntetyczne środki czyszczące, które zawierają łagodne substancje chemiczne.

Jeśli jednak masz silną suchość, możesz chcieć odwiedzić dermatologa. Jeśli suchość jest poważna i wpływa na Twoją pracę lub sen, może to być oznaką problemu skórnego lub stanu zdrowia. Co więcej, może ona wpływać na Twój wygląd i sposób, w jaki Twoja skóra reaguje na zabiegi przepisywane na receptę. Jeśli zauważysz na swojej twarzy poważną suchość, najlepiej zwróć się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa z certyfikatem.

Unikanie produktów zawierających masło kakaowe

Jeśli masz wrażliwą skórę, powinnaś unikać stosowania na twarz produktów zawierających masło kakaowe. Może być ono podrażniające dla Twojej skóry, zwłaszcza jeśli zawiera składniki, które mogą powodować zatkanie porów. Należy również unikać stosowania produktów z masłem kakaowym na twarzy, jeśli masz trądzik. Dzieje się tak dlatego, że masło kakaowe ma wysoce komedogenną strukturę oleju i może zatykać Twoje pory.

Masło kakaowe to rodzaj tłuszczu pozyskiwanego z ziaren kakaowca. Odpowiada za nadanie czekoladzie jej rozpływającej się w ustach konsystencji i ma silne właściwości przeciwzapalne. Jest również głównym źródłem niezbędnych minerałów. Ma wiele korzyści dla skóry, dlatego też jest stosowane w produktach do pielęgnacji skóry.

Masło kakaowe jest niedrogim i powszechnie dostępnym składnikiem produktów kosmetycznych. Można je kupić w pałeczkach, słoiczkach, a nawet w hurtowych partiach online. Możesz wybierać pomiędzy odmianami rafinowanymi i nierafinowanymi. Zazwyczaj masło kakaowe jest rafinowane. Chociaż zachowuje swoje zalety, ma również tendencję do silniejszego zapachu niż forma nierafinowana.

Masło kakaowe jest bogate w antyoksydanty i kwasy tłuszczowe. Działa również w celu zmniejszenia widoczności ciemnych plam i nierównego kolorytu skóry. Może również poprawić teksturę, ton i elastyczność skóry. Masło kakaowe może również pomóc w wyglądzie skóry trądzikowej. Jednak w przypadku zmieszania go z innymi olejami może powodować wypryski. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa na ten składnik, powinnaś go unikać.

Masło kakaowe jest silnym antyoksydantem, który pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Wolne rodniki mogą powodować uszkodzenia skóry, które mogą prowadzić do powstawania ciemnych plam, zmarszczek i przedwczesnego starzenia się skóry. Masło kakaowe jest również skutecznym środkiem przeciwzapalnym. Może również pomóc w zaniku blizn i rozstępów.

Masło kakaowe jest powszechnie stosowanym składnikiem produktów kosmetycznych. Jest znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i pomaga nawilżać suchą skórę. Wiele osób używa go jako balsamu do twarzy. Jest niedrogie, łatwe do znalezienia i szeroko dostępne. Podczas gdy masło kakaowe jest drogie, olej kokosowy jest niedrogą alternatywą, która może mieć takie same efekty. Należy jednak pamiętać, aby używać dobrej jakości zamiennika masła kakaowego.

Unikanie produktów zawierających wazelinę

Jeśli cierpisz na trądzik, masz skórę tłustą lub mieszaną, możesz chcieć unikać produktów zawierających wazelinę. Produkty te mogą nasilić problem trądziku. Mogą one również zatykać pory. Aby uniknąć tych problemów, należy skonsultować się z dermatologiem, który może przepisać środki nawilżające przeznaczone do Twojego typu skóry.

Mimo że wazelina jest przeznaczona do użytku zewnętrznego, nie nadaje się do użytku wewnętrznego. Wcierając wazelinę do nosa lub ust, można ją przypadkowo wdychać. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ niewielkie ilości mogą gromadzić się w płucach. Ponadto organizmowi bardzo trudno jest ją metabolizować, co prowadzi do stanów zapalnych w płucach. Ponadto wazelina zwiększa ryzyko wystąpienia lipidowego zapalenia płuc, które jest stanem zapalnym płuc.

Wazelina jest produktem ubocznym przemysłu naftowego. Pozyskuje się ją z ropy naftowej, która następnie jest rafinowana na produkty stosowane miejscowo. Substancja ta może jednak zawierać substancje rakotwórcze, w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), a producenci nie są prawnie zobowiązani do usuwania tych zanieczyszczeń. Dlatego wiele osób jest obecnie sceptycznie nastawionych do bezpieczeństwa stosowania wazeliny na skórę.

Choć wazelina nie zatyka porów, sprawia, że skóra wygląda na tłustą. Jest też substancją okluzyjną, więc zatrzymuje bakterie i toksyny. Ponadto nie oddycha, więc może blokować zdolność skóry do gojenia się. Unikanie produktów zawierających wazelinę do skóry twarzy jest więc niezwykle ważne.

Istnieje jednak wiele produktów kosmetycznych zawierających wazelinę, które zawierają SLS, środek powierzchniowo czynny, który pomaga cieczom wchodzić w interakcje. SLS jest znanym środkiem drażniącym skórę, więc rozsądnie jest ich unikać. Ta okluzyjna substancja jest również używana do tworzenia piany. Wazelina pochodzi z ropy naftowej, więc mniej rafinowane odmiany mogą zawierać substancje rakotwórcze.

Niektórzy ludzie przysięgają na barierowość, jaką wazelina zapewnia skórze. Jednak inni przeklinają jej barierowy efekt, a mają skórę, która jest boleśnie sucha. Co więcej, niektórzy ludzie mają 93 lata, bez żadnych oznak starzenia się i zmarszczek.

Podobne tematy