Usunięcie piersi u kobiety – jak wpływa na piersi?

Kobieta, która ma raka piersi może zdecydować się na prostą lub radykalną mastektomię w celu usunięcia guza. W tym artykule omówione zostaną różnice pomiędzy tymi dwoma metodami chirurgicznymi oraz proces rekonwalescencji po mastektomii. Omówione zostaną również zmiany w wyglądzie piersi po mastektomii.

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z kancelaria-urody.pl

Mastektomia prosta vs. mastektomia radykalna

Jeśli kobieta ma małego, wczesnego raka piersi, ale nie ma widocznego raka w sutku lub na skórze, może mieć wykonaną mastektomię prostą. Ten rodzaj zabiegu usuwa całą pierś, węzły chłonne i część ściany mięśniowej klatki piersiowej. Mastektomia prosta jest najmniej inwazyjną formą mastektomii, natomiast mastektomia radykalna jest najbardziej agresywną formą.

Różnica między mastektomią prostą a radykalną polega na stopniu usunięcia tkanki piersi. W przypadku mastektomii prostej usuwa się całą pierś, łącznie z brodawką sutkową i większością skóry pokrywającej pierś. Natomiast mastektomia radykalna usuwa całą pierś oraz węzły chłonne pod pachą. Ta ostatnia jest zwykle wykonywana, jeśli rak rozprzestrzenił się na mięśnie klatki piersiowej.

Po mastektomii kobieta może potrzebować dodatkowego leczenia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego raka piersi. W niektórych przypadkach kobieta może potrzebować chemioterapii, terapii hormonalnej lub radioterapii. Podczas tego leczenia chirurg usunie również mikroskopijne komórki rakowe. Zabieg ten zabije te mikroskopijne komórki rakowe i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się raka. To dodatkowe leczenie nazywane jest terapią adiuwantową.

Przed poddaniem się mastektomii, kobieta powinna omówić wszelkie obawy ze swoim lekarzem. Lekarz omówi wszystkie możliwe zagrożenia i opcje. Następnie kobieta otrzyma znieczulenie i będzie spała podczas operacji. Zostanie ona podłączona do rurki do oddychania i może również otrzymać cewnik do odprowadzania moczu.

Niektóre kobiety mogą zdecydować się na podwójną mastektomię. Jest to skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka piersi u kobiet z mutacją genu BRCA. Może ona nawet połączyć ten zabieg z operacją rekonstrukcji piersi.

Przygotowanie do mastektomii

Jeśli kobieta zamierza poddać się mastektomii, będzie musiała być gotowa na okres rekonwalescencji. Trwa on około czterech do ośmiu tygodni, w zależności od zabiegu. Dobrym pomysłem jest planowanie z wyprzedzeniem i posiadanie planu awaryjnego, w tym grupy wsparcia. Mogą to być przyjaciele i rodzina, którzy przeszli podobną operację, lub grupa w Twojej społeczności. Przygotowanie emocjonalne ma kluczowe znaczenie, ponieważ proces rekonwalescencji może być emocjonalnym i fizycznym wyzwaniem. Rozmowa z innymi osobami, które przeszły mastektomię, może pomóc w poradzeniu sobie z tym problemem. Może Pani również znaleźć wsparcie w ośrodkach wsparcia dla chorych na raka.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu się do mastektomii jest rozmowa z lekarzem. Wyjaśni on przebieg operacji i odpowie na Pani pytania. Przed podpisaniem jakichkolwiek formularzy zgody należy upewnić się, że rozumie Pani wszystko, co dotyczy zabiegu. Lekarz przeprowadzi również szczegółowy wywiad medyczny i badanie przedmiotowe, aby upewnić się, że jesteś zdrowa przed zabiegiem. Może być również konieczne wykonanie badań krwi.

Po zabiegu chirurgicznym będziesz musiała nosić wygodne ubranie, które można łatwo zdjąć. Dwuczęściowy strój jest dobrym rozwiązaniem. Niektóre kobiety wolą jednak nosić luźne sukienki z przodu zapinane na guziki. Możesz również zabrać ze sobą odtwarzacz muzyki, aby zrelaksować się podczas oczekiwania. Możesz nawet otrzymać od swojego lekarza tymczasową protezę piersi. Jeśli zdecydowałaś się na rekonstrukcję, upewnij się, że przed zabiegiem zapoznałaś się z przekazanymi Ci informacjami.

Jeśli lekarz stwierdził, że jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi, mastektomia może być zalecana zanim rak się rozprzestrzeni. Profilaktyczna mastektomia może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się raka piersi, a badania wykazały, że kobiety, które poddały się profilaktycznej operacji, mają o 90 procent mniejsze szanse na rozwój raka piersi niż te, które tego nie zrobiły.

Odzyskiwanie po mastektomii

Odzyskiwanie po mastektomii u kobiety wynosi zazwyczaj od czterech do sześciu tygodni. W niektórych przypadkach w okresie rekonwalescencji stosuje się tymczasową bawełnianą protezę. Niekiedy po zdjęciu opatrunku pooperacyjnego stosuje się również bawełnianą kamizelkę zawierającą protezę piersi. Nie ma jednego właściwego sposobu powrotu do zdrowia po mastektomii, dlatego lekarz opracuje plan rekonwalescencji w oparciu o Twoje konkretne potrzeby i konkretną operację, której zostałaś poddana.

Po zabiegu może Pani odczuwać pewien ból. W celu złagodzenia dyskomfortu mogą zostać przepisane leki przeciwbólowe. Może być również konieczne założenie drenażu chirurgicznego. Większość drenów rozpuszcza się sama, ale niektóre pozostają na miejscu do 3 tygodni. Szwy i zszywki rozpuszczą się same, ale może wystąpić pewna sztywność po stronie, na której przeprowadzono operację.

Po zabiegu zostanie Pan/Pani przeniesiony/a do sali pooperacyjnej, gdzie personel będzie monitorował Pana/Pani tętno, ciśnienie krwi, poziom tlenu i oddech. W przypadku wystąpienia bólu lub nudności należy natychmiast powiadomić pielęgniarkę. Pielęgniarki mogą podać leki przeciwbólowe lub przeciw nudnościom. Być może będziesz musiała pozostać w szpitalu przez kilka dni do tygodnia po mastektomii. W przypadku operacji rekonstrukcji piersi powrót do zdrowia może trwać dłużej.

Gdy chirurg usunie tkankę piersi, prawdopodobnie wyśle ją do laboratorium w celu analizy. Lekarz może umieścić rurki drenażowe w obszarze chirurgicznym, a Ty możesz otrzymać paski samoprzylepne do zamknięcia rany. Lekarz umieści również sterylny opatrunek na miejscu operacyjnym. Przed zabiegiem lekarz omówi z pacjentem ryzyko i korzyści związane z operacją. Może Pan/Pani zostać poproszony/a o zaprzestanie przyjmowania leków rozrzedzających krew, a także otrzyma Pan/Pani leki uspokajające.

Zmiany w wyglądzie piersi po mastektomii

Twój chirurg przeprowadzi operację rekonstrukcji piersi po mastektomii, aby dać Ci nową, bardziej kształtną pierś. W niektórych przypadkach szerokie wycięcie miejscowe może prowadzić do powstania nieregularnego zarysu, który można skorygować za pomocą operacji rekonstrukcyjnej. Nowa pierś może być również wyposażona w implant. Ponadto komórki tłuszczowe z Twojego ciała mogą być wykorzystane do wypełnienia wgłębień w piersi. Komórki tłuszczowe są pobierane poprzez delikatną liposukcję i wstrzykiwane do nowej piersi.

Po zabiegu pozostanie blizna, która rozciąga się na skórze klatki piersiowej i pachy. Blizna będzie lekko uniesiona i czerwona, a ostatecznie spłaszczy się i zniknie. Blizna ta może wpłynąć na Twoją samoocenę i poczucie kobiecości. Twoje piersi mogą być również mniejsze niż przed mastektomią. Jednak zmiany te wymagają czasu i będą jedynie tymczasowe.

Niektóre kobiety mają trudności z dostosowaniem się do zmian w piersiach po mastektomii. Może to wpłynąć na ich obraz ciała i życie seksualne, powodując depresję. Na szczęście istnieją obecnie możliwości zastąpienia piersi, a rekonstrukcja piersi może pomóc Ci poczuć się pewnie i pięknie.

Zabieg wymaga nacięcia w poprzek piersi. Lekarz umieści nad tym nacięciem niewielką siatkę, która będzie podtrzymywać zrekonstruowaną pierś podczas gojenia. Na poduszce z gazy pokrywającej nacięcie może pojawić się niewielka ilość krwi. Obszar ten może być również wrażliwy i zasiniony.

Ćwiczenia po mastektomii

Ćwiczenia po mastektomii mogą pomóc kobiecie wrócić do formy. Pomagają one wzmocnić ramiona i poprawić elastyczność. Najlepiej zacząć od ćwiczeń o niskiej intensywności. Jeśli nie jesteś pewna, jakie ćwiczenia powinnaś wykonywać, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli właśnie przeszłaś mastektomię, możesz rozpocząć delikatne ćwiczenia rozciągające ramiona około dwóch tygodni po zabiegu. Fizykoterapeuci sugerują moczenie ramion w ciepłej wodzie przed wykonaniem tych ćwiczeń. Możesz również spróbować zastosować płat TRAM, który wykorzystuje część mięśnia TRAM, naczynia krwionośne i niewielką ilość tłuszczu z brzucha.

Aby rozpocząć, należy zgiąć łokieć dotkniętego ramienia. Następnie należy powoli podnieść dotknięte ramię nad głowę, kierując je w stronę podłogi lub sufitu. Należy pamiętać, aby nie szczypać ramienia ani nie przenosić go na przeciwną stronę. Po wykonaniu tego ćwiczenia należy powrócić do pozycji wyjściowej.

Kobiety, które uczestniczyły w programie rehabilitacji jogą, podały, że zmniejszyła ona ich ból ramienia i piersi. Wiele kobiet po mastektomii cierpi na brak siły ramion, co może wpływać na jakość ich życia. Ten program pomógł kobietom rozwinąć silniejsze mięśnie ramion i poprawić elastyczność obręczy barkowej.

Aby ćwiczyć po mastektomii, należy zachować ostrożność i upewnić się, że ma się dobry plan rekonwalescencji. Należy zacząć powoli i ćwiczyć dopiero wtedy, gdy poczujemy się komfortowo. Porozmawiaj z lekarzem, aby ustalić, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze. Może on udzielić szczegółowych instrukcji, których należy przestrzegać.

Korzystne są również ćwiczenia głębokiego oddychania. Ćwiczenia te wykorzystują mięsień przepony i używają ściany klatki piersiowej do głębokiego oddychania. Aby wykonać to ćwiczenie, połóż się na plecach i powoli otwórz klatkę piersiową. Utrzymuj to rozciągnięcie przez pięć do dziesięciu sekund. Powinieneś powtórzyć to ćwiczenie pięć do siedmiu razy. Ćwiczenia głębokiego oddychania pomogą mięśniom klatki piersiowej i ułatwią im pracę.

Podobne tematy